statystyki

Poradnia podatkowa: Czy po śmierci podatnika można skorygować złożone przez niego deklaracje podatkowe

autor: Tomasz Krywan16.07.2018, 09:06; Aktualizacja: 16.07.2018, 09:51
Jak opodatkować usługi transportu towarów świadczone na terytoriach innych państw UE?

Jak opodatkować usługi transportu towarów świadczone na terytoriach innych państw UE?źródło: ShutterStock

Czy po śmierci podatnika można skorygować złożone przez niego deklaracje podatkowe? Czy sprzedaż wysyłkowa telefonów komórkowych pozbawia prawa do zwolnienia podmiotowego? Jak opodatkować usługi transportu towarów świadczone na terytoriach innych państw UE?

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zmarła 27 czerwca br. Krótko przed śmiercią sprzedała samochód ciężarowy podlegający opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych, ale nie złożyła korekty deklaracji na ten podatek ze względu na sprzedaż pojazdu. Czy spadkobiercy mogą skorygować tę deklarację?

Jak stanowi art. 97 par. 1 ordynacji podatkowej, spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jak jednocześnie stanowi art. 100 par. 1 ordynacji podatkowej, organ podatkowy orzeka w jednej decyzji o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień poszczególnych spadkobierców na podstawie decyzji ostatecznych wydanych wobec spadkodawcy oraz jego zobowiązań wynikających z prawidłowych deklaracji. Z kolei zgodnie z art. 100 par. 2 ordynacji podatkowej, jeżeli deklaracja złożona przez spadkodawcę jest nieprawidłowa lub deklaracji nie złożono, orzekając o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień spadkobierców, organ podatkowy jednocześnie ustala lub określa kwoty, o których mowa w art. 21 par. 3 i 3a, art. 24 lub art. 74a ordynacji podatkowej.

W świetle przytoczonych przepisów spadkobiercy nie są uprawnieni do korygowania deklaracji złożonych przez zmarłych podatników. Korekty zobowiązań zmarłych podatników dokonują bowiem organy podatkowe. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej dyrektora IS w Bydgoszczy z 19 lutego 2010 r. (nr ITPP2/443-1023b/09/MD), „obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie zakazują po śmierci spadkodawcy weryfikacji deklarowanych przez niego zobowiązań podatkowych. Przepisy te wręcz nakładają na organy podatkowe obowiązek wszczęcia i prowadzenia postępowania celem określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego spadkodawcy. Jest to jednak jedyny uprawniony tryb korekty takich zobowiązań. W konsekwencji spadkobierca nie ma prawa składania deklaracji podatkowych za zmarłego podatnika, natomiast wszelkie obowiązki lub prawa na niego przechodzące (w tym ewentualna nadpłata), winien określić właściwy organ podatkowy w stosownej decyzji. Przy czym należy podkreślić, że ewentualne złożenie korekt deklaracji nie wywołuje skutków prawnych”.

Tak więc w przedstawionej sytuacji spadkobiercy nie mogą skorygować deklaracji na podatek od środków transportowych złożonej przez zmarłego podatnika. Jest tak, gdyż skorygowanie zobowiązania w podatku od środków transportowych uwzględnić powinien organ podatkowy, wydając decyzję o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień poszczególnych spadkobierców.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane