statystyki

Zakres obrony przed split paymentem wskażą dopiero sądy

autor: Łukasz Zalewski16.07.2018, 09:06; Aktualizacja: 16.07.2018, 09:51
Split payment funkcjonuje nieco ponad dwa tygodnie.

Split payment funkcjonuje nieco ponad dwa tygodnie.źródło: ShutterStock

Choć Ministerstwo Finansów dopuszcza w umowach zapisy o niestosowaniu przez kontrahentów podzielonej płatności, to zdarzają się eksperci, którzy mają odmienny pogląd w tej sprawie. I wcale nie przesądzają, że sprzedawca z takim kontraktem jest bezpieczny.

Split payment funkcjonuje nieco ponad dwa tygodnie. Na razie transakcji w nowym modelu płatności nie jest wiele. Większość podatników nie chce otrzymywać VAT na specjalne, dedykowane konto, gdyż negatywnie wpływa to na ich płynność finansową. Tymczasem zabezpieczenie się przed otrzymywaniem pieniędzy na konto VAT w praktyce nie jest takie proste.

Jednostronne oświadczenie nieskuteczne

– Nie ulega wątpliwości, że strony umowy mogą umawiać się, że będą stosować płatność podzieloną albo że z niej rezygnują – mówi Krystian Łatka, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych. Podzielona płatność – dodaje – dotyczy bowiem sposobu spełnienia świadczenia pieniężnego przez dłużnika. Co do zasady zatem sposób zapłaty, w tym przelew w formie split paymentu, powinien być uzgodniony przez strony. – Jednostronna deklaracja, np. na fakturze, że sprzedawca nie akceptuje podzielonej płatności, może nie być honorowana przez dłużnika – wskazuje Krystian Łatka. Jeśli bowiem przy zawarciu umowy nie wykluczono split paymentu, to nabywca może twierdzić, że nie jest związany jednostronnym oświadczeniem sprzedającego. – Ograniczenie dotyczące stosowania podzielonej płatności powinno się znaleźć już w ofercie, a ewentualne zastrzeżenia kontrahenta na fakturze będą wówczas traktowane jako modyfikacja oferty – zauważa ekspert ISP.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane