Banki i SKOK-i realizując przelew podatkowy dotyczący zapłaty VAT do urzędu skarbowego – zawsze w pierwszej kolejności pobierają środki z rachunku VAT – informuje resort finansów.

Od 1 lipca nabywca towarów i usług może zdecydować o podziale płatności w ramach split payment. Istota tego mechanizmu sprowadza się do takiego podziału płatności, zgodnie z którym kwota odpowiadająca wysokości podatku VAT trafia na specjalny rachunek VAT przedsiębiorcy, zaś pozostała część zapłaty – kwota netto- na rachunek bieżący.

Dostęp do środków zgromadzonych na rachunku VAT jest ograniczony. Dostawca może bowiem wykorzystać te środki na poczet kolejnych transakcji w ramach split payment. Innymi słowy, środki z rachunku VAT, mogą trafić na inny rachunek VAT. Istnieje także możliwość transferu części tych środków na konto przedsiębiorcy. Na taki przelew konieczna jest jednak zgoda fiskusa. Można także wykorzystać te pieniądze na poczet zobowiązań związanych z zapłatą VAT do urzędu skarbowego.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że zapłata VAT do urzędu skarbowego będzie przebiegała tak jak dotychczas. Oznacza to, że nadal będzie ona dokonywana z zastosowaniem polecenia przelewu podatkowego, w którym należy wskazać odpowiedni symbol formularza podatkowego, np. VAT-7, VAT-7K.

- Zapłata VAT do urzędu skarbowego nie może być zatem realizowana komunikatem podzielonej płatności – czytamy w komunikacie resortu finansów. W przypadku użycia komunikatu podzielonej płatności do zapłaty podatku w VAT do urzędu skarbowego, przelew zostanie zwrócony do nadawcy.