Nowelizacja ustawy o OZE: Wiatraki opodatkowane jak przed 2017 rokiem

autor: Mariusz Szulc12.06.2018, 17:00
Wiatraki

Wiatrakiźródło: ShutterStock

Podatek od nieruchomości jest tylko od fundamentu i masztu, a nie od całej elektrowni wiatrowej. Zmianę w tym zakresie przyjął w ubiegłym tygodniu Sejm. Nowe zasady mają obowiązywać z mocą wstecz od 1 stycznia 2018 r.

Chodzi o nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) i innych ustaw. Wprowadza ona zmianę m.in. definicji budowli w prawie budowlanym (art. 3 pkt 3). Będzie z niej wprost wynikać, że w przypadku elektrowni wiatrowych budowlą są jedynie ich części budowlane. 

Do definicji w prawie budowlanym odnosi się z kolei ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. W efekcie, podatkiem od nieruchomości będą objęte tylko fundamenty i maszt (części budowlane) wiatraków (maksymalna stawka to 2 proc. wartości budowli). Daniny nie będzie więc od urządzeń, czyli gondoli, łopat i układu sterującego.

Zwrot nadpłat

Co ważne, zmiany wejdą w życie następnego dnia po ogłoszeniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw, ale z mocą wstecz od 1 stycznia 2018 r.

W praktyce – jak mówi Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy i wspólnik w Thedy & Partners – podatnicy, którzy zadeklarowali podatek od nieruchomości za 2018 r. od całej elektrowni wiatrowej, a nie tylko od części budowlanej, będą mogli wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku. Zdaniem eksperta, można się spodziewać, że gminy będą chciały zaliczać nadpłaty na poczet płatności należnej za cały rok. – W sytuacji, gdy suma kwot wpłaconych tytułem dotychczasowych rat przekraczałaby wysokość rocznego zobowiązania, podatnicy powinni rozważyć wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i jej zwrot lub zaliczenie na poczet zobowiązań za przyszłe lata – mówi Michał Nielepkowicz.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane