statystyki

Nowelizacja ustawy o OZE: Wiatraki opodatkowane jak przed 2017 rokiem

autor: Mariusz Szulc12.06.2018, 17:00
Wiatraki

Wiatrakiźródło: ShutterStock

Podatek od nieruchomości jest tylko od fundamentu i masztu, a nie od całej elektrowni wiatrowej. Zmianę w tym zakresie przyjął w ubiegłym tygodniu Sejm. Nowe zasady mają obowiązywać z mocą wstecz od 1 stycznia 2018 r.

Chodzi o nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) i innych ustaw. Wprowadza ona zmianę m.in. definicji budowli w prawie budowlanym (art. 3 pkt 3). Będzie z niej wprost wynikać, że w przypadku elektrowni wiatrowych budowlą są jedynie ich części budowlane. 

Do definicji w prawie budowlanym odnosi się z kolei ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. W efekcie, podatkiem od nieruchomości będą objęte tylko fundamenty i maszt (części budowlane) wiatraków (maksymalna stawka to 2 proc. wartości budowli). Daniny nie będzie więc od urządzeń, czyli gondoli, łopat i układu sterującego.

Zwrot nadpłat

Co ważne, zmiany wejdą w życie następnego dnia po ogłoszeniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw, ale z mocą wstecz od 1 stycznia 2018 r.

W praktyce – jak mówi Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy i wspólnik w Thedy & Partners – podatnicy, którzy zadeklarowali podatek od nieruchomości za 2018 r. od całej elektrowni wiatrowej, a nie tylko od części budowlanej, będą mogli wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku. Zdaniem eksperta, można się spodziewać, że gminy będą chciały zaliczać nadpłaty na poczet płatności należnej za cały rok. – W sytuacji, gdy suma kwot wpłaconych tytułem dotychczasowych rat przekraczałaby wysokość rocznego zobowiązania, podatnicy powinni rozważyć wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i jej zwrot lub zaliczenie na poczet zobowiązań za przyszłe lata – mówi Michał Nielepkowicz.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane