statystyki

Elektrownie wiatrowe korzystniej opodatkowane

autor: Patrycja Dudek09.07.2018, 08:29; Aktualizacja: 09.07.2018, 08:46
Ponad tydzień temu, czyli 30 czerwca, z mocą od 1 stycznia 2018 r., weszły zmiany, w wyniku których usunięte zostały wątpliwości dotyczące tego, czy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlega cała elektrownia wiatrowa, czy tylko jej części budowlane.

Ponad tydzień temu, czyli 30 czerwca, z mocą od 1 stycznia 2018 r., weszły zmiany, w wyniku których usunięte zostały wątpliwości dotyczące tego, czy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlega cała elektrownia wiatrowa, czy tylko jej części budowlane.źródło: ShutterStock

- Obecną nowelizację należy odczytywać wyłącznie jako doprecyzowanie pierwotnych intencji ustawodawcy - mówi Paweł Banasik, partner associate i doradca podatkowy w Deloitte.

Ponad tydzień temu, czyli 30 czerwca, z mocą od 1 stycznia 2018 r., weszły zmiany, w wyniku których usunięte zostały wątpliwości dotyczące tego, czy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlega cała elektrownia wiatrowa, czy tylko jej części budowlane. Problem zaczął się jednak od ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. poz. 961). Czy w uzasadnieniu do niej projektodawca wspomniał, że branżę czeka wzrost obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości?

Absolutnie nie. W uzasadnieniu wspomniano jedynie o niewielkim wzroście kosztów związanych z procesem budowlanym. Nie jest dla mnie jasne, dlaczego wnioski sądów pierwszej instancji są tak bardzo profiskalne, skoro sam ustawodawca nie był przekonany o tym, że projekt będzie wpływał na wzrost obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości.

Warto przypomnieć, że wykładnia celowościowa (tj. poszukująca sensu w motywach legislatora) jest trzecią pod względem ważności wykładnią prawa. Interpretujący przepis podatkowy sięga po nią dopiero wówczas, gdy dwie ważniejsze metody wykładni (językowa i systemowa) zawiodły. Co ciekawe, w przypadku przepisów podatkowych sięganie do metody celowościowej w zasadzie oznacza konieczność interpretowania przepisu na korzyść podatnika. Skoro dwie pozostałe metody wykładni nie pozwoliły na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków co do sposobu opodatkowania wiatraków, to sąd miał obowiązek dokonać wykładni na korzyść podatnika (o tych zasadach przypomniał ostatnio Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 grudnia 2017 r., sygn. akt SK 48/15).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane