statystyki

Darowizna: Oświadczenie w cudzej sprawie bez 20-proc. sankcji

autor: Jakub Pawłowski16.04.2018, 18:00
Chodziło o konkubinę, która została wezwana w charakterze świadka w sprawie dotyczącej jej partnera.

Chodziło o konkubinę, która została wezwana w charakterze świadka w sprawie dotyczącej jej partnera.źródło: ShutterStock

Świadek, który zeznaje, że darował podatnikowi pieniądze, a sam dostał je od kogoś innego, nie powołuje się przed organem na otrzymanie darowizny – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Chodziło o konkubinę, która została wezwana w charakterze świadka w sprawie dotyczącej jej partnera. Wobec mężczyzny toczyło się postępowanie o nieujawnione dochody. Podatnik zeznał, że pieniądze na zakup mieszkania dostał od konkubiny. Ta to potwierdziła. Wyjaśniła, że 100 tys. zł dostała od swojego dziadka.

Naczelnik urzędu to sprawdził i okazało się, że pieniądze faktycznie pochodziły od dziadka, ale kobieta nie zapłaciła od nich podatku od spadków i darowizn. W związku z tym zażądał od niej 20-proc. daniny. Stwierdził bowiem, że w toku przesłuchania powołała się ona przed organem na nieopodatkowaną darowiznę (art. 6 ust. 4 w zw. z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Podatniczka się z tym nie zgadzała. Uważała, że zeznania, które złożyła jako świadek w toku postępowania prowadzonego wobec jej konkubenta, nie były równoznaczne z powołaniem się na otrzymanie darowizny. Tłumaczyła, że udzieliła jedynie odpowiedzi na jedno z pytań zadanych w trakcie przesłuchania.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane