statystyki

Wspólnik spółki osobowej dołączy do zeznania rocznego sprawozdanie finansowe

autor: Karolina Pawlak22.04.2018, 15:00
Przedsiębiorcy skupiają się na prawidłowym przygotowaniu rocznego zeznania podatkowego PIT 36 lub PIT 36L. Tymczasem wielu z nich musi pamiętać też o złożeniu razem z nim sprawozdania finansowego.

Przedsiębiorcy skupiają się na prawidłowym przygotowaniu rocznego zeznania podatkowego PIT 36 lub PIT 36L. Tymczasem wielu z nich musi pamiętać też o złożeniu razem z nim sprawozdania finansowego.źródło: ShutterStock

Taki obowiązek mają też osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W obu przypadkach jest to konieczne, tylko jeśli ewidencja jest prowadzona w formie ksiąg rachunkowych.

Przedsiębiorcy skupiają się na prawidłowym przygotowaniu rocznego zeznania podatkowego PIT 36 lub PIT 36L. Tymczasem wielu z nich musi pamiętać też o złożeniu razem z nim sprawozdania finansowego.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają roczne sprawozdanie finansowe do właściwego urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Tak wynika z brzmienia art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym roku muszą to zrobić dokładnie do 30 kwietnia, gdyż wypada on w dzień roboczy (poniedziałek) i nie ma żadnego przesunięcia. Co ważne, obowiązek ten należy wypełnić bez względu na to, czy sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone, czy nie.

Kto musi

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówią ogólnie – podatnicy. Chodzi tu jednak nie tylko o osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe w swojej działalności, ale też wspólników spółek cywilnych, jawnych partnerskich i komandytowych, jeśli w spółkach tych jest prowadzona ewidencja w formie ksiąg rachunkowych. Podatnicy ci muszą złożyć w urzędzie skarbowym wszystkie elementy sprawozdania finansowego, które ich obowiązują. Oznacza to, że jeśli nie mogli lub nie podjęli decyzji o stosowaniu uproszczeń, to składają wprowadzenie do sprawozdania, bilans, rachunek zysków i strat oraz dodatkowe informacje i objaśnienia, a gdy podlegało ono obowiązkowemu badaniu – również zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Jeśli podatnicy zdecydowali o sporządzaniu sprawozdania finansowego według załącznika nr 5 jako małe jednostki, to składają wprowadzenie do sprawozdania, bilans, rachunek zysków i strat oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Ci podatnicy, którzy korzystają z uproszczeń dla jednostek mikro, składają wprowadzenie do sprawozdania, bilans, rachunek zysków i strat przygotowane według załącznika nr 4.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane