statystyki

Wspólnik spółki osobowej dołączy do zeznania rocznego sprawozdanie finansowe

autor: Karolina Pawlak22.04.2018, 15:00
Przedsiębiorcy skupiają się na prawidłowym przygotowaniu rocznego zeznania podatkowego PIT 36 lub PIT 36L. Tymczasem wielu z nich musi pamiętać też o złożeniu razem z nim sprawozdania finansowego.

Przedsiębiorcy skupiają się na prawidłowym przygotowaniu rocznego zeznania podatkowego PIT 36 lub PIT 36L. Tymczasem wielu z nich musi pamiętać też o złożeniu razem z nim sprawozdania finansowego.źródło: ShutterStock

Taki obowiązek mają też osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W obu przypadkach jest to konieczne, tylko jeśli ewidencja jest prowadzona w formie ksiąg rachunkowych.

Przedsiębiorcy skupiają się na prawidłowym przygotowaniu rocznego zeznania podatkowego PIT 36 lub PIT 36L. Tymczasem wielu z nich musi pamiętać też o złożeniu razem z nim sprawozdania finansowego.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają roczne sprawozdanie finansowe do właściwego urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Tak wynika z brzmienia art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym roku muszą to zrobić dokładnie do 30 kwietnia, gdyż wypada on w dzień roboczy (poniedziałek) i nie ma żadnego przesunięcia. Co ważne, obowiązek ten należy wypełnić bez względu na to, czy sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone, czy nie.

Kto musi

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówią ogólnie – podatnicy. Chodzi tu jednak nie tylko o osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe w swojej działalności, ale też wspólników spółek cywilnych, jawnych partnerskich i komandytowych, jeśli w spółkach tych jest prowadzona ewidencja w formie ksiąg rachunkowych. Podatnicy ci muszą złożyć w urzędzie skarbowym wszystkie elementy sprawozdania finansowego, które ich obowiązują. Oznacza to, że jeśli nie mogli lub nie podjęli decyzji o stosowaniu uproszczeń, to składają wprowadzenie do sprawozdania, bilans, rachunek zysków i strat oraz dodatkowe informacje i objaśnienia, a gdy podlegało ono obowiązkowemu badaniu – również zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Jeśli podatnicy zdecydowali o sporządzaniu sprawozdania finansowego według załącznika nr 5 jako małe jednostki, to składają wprowadzenie do sprawozdania, bilans, rachunek zysków i strat oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Ci podatnicy, którzy korzystają z uproszczeń dla jednostek mikro, składają wprowadzenie do sprawozdania, bilans, rachunek zysków i strat przygotowane według załącznika nr 4.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane