statystyki

Podatek sankcyjny: Podatnik musi sam na siebie donieść

autor: Magdalena Majkowska01.08.2018, 07:59; Aktualizacja: 01.08.2018, 09:27
To kolejny pozytywny dla podatników wyrok dotyczący warunku stosowania 20-proc. sankcyjnej stawki od nieujawnionej darowizny.

To kolejny pozytywny dla podatników wyrok dotyczący warunku stosowania 20-proc. sankcyjnej stawki od nieujawnionej darowizny.źródło: ShutterStock

Fiskus może zastosować podatek sankcyjny tylko, gdy na nieopodatkowaną darowiznę powoła się sam obdarowany

Jeśli informację tę skarbówka uzyskała od jakiegokolwiek innego podmiotu, w tym nawet darczyńcy, to nie ma podstaw do ustalania podatku od darowizny według 20-proc. stawki. Wyjątkiem byłaby sytuacja gdyby informator działał w charakterze pełnomocnika obdarowanego – wynika z wyroku WSA w Łodzi.

To kolejny pozytywny dla podatników wyrok dotyczący warunku stosowania 20-proc. sankcyjnej stawki od nieujawnionej darowizny.

Podejrzenie skarbówki wzbudził tu zakup udziału w nieruchomości. Urząd miał wątpliwości, skąd podatnik wziął na to pieniądze. Podatnik przyznał, że dostał je od rodziców. Oświadczył zarazem, że jego ojciec był już w urzędzie skarbowym i w bezpośredniej rozmowie z pracownikiem (utrwalonej w formie notatki urzędowej) poinformował o tej darowiźnie.

Fiskus uznał, że skoro podatnik nie zgłosił na czas darowizny, to musi zapłacić podatek i to według sankcyjnej stawki.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane