Resort finansów broni split payment: Środki z rachunku VAT nie zostaną zamrożone

autor: Katarzyna Witwicka12.01.2018, 07:00; Aktualizacja: 10.08.2018, 19:24
Ministerstwo zapewnia: Środki z rachunku VAT nie będą zamrożone. Kiedy więc można będzie je wykorzystać?

Ministerstwo zapewnia: Środki z rachunku VAT nie będą zamrożone. Kiedy więc można będzie je wykorzystać?źródło: ShutterStock

2018 rok to dla podatników czas zmian związanych z uszczelnianiem VAT. Ceną bogatego budżetu jest konieczność dostosowania się wymogów jednolitego pliku kontrolnego, ustawy o STIR czy mechanizmu podzielonej płatności. Split payment to kolejne narzędzie walki o należny podatek, które ruszy 1 lipca tego roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • poziomka(2018-01-12 20:18) Zgłoś naruszenie 441

    Wykończą małych płynnością, w imię tego by banki sobie zarobiły.

    Odpowiedz
  • Stefan(2018-05-25 11:45) Zgłoś naruszenie 401

    Twój kontrahent zapłaci Ci za fakturę z opóźnieniem po 25 dniu miesiąca i wtedy będziesz musiał zapłacić VAT z własnych środków a kontrahent wpłaci Ci 28 dnia miesiąca podzieloną płatność i 23% tej kwoty trafi na konto VAT który to podatek już przecież został zapłacony... i nie odzyskasz tych pieniędzy które notabene są Twoje i tylko Twoje. Głupie przepisy udupią małe firmy które na co dzień borykają się z opóźnionymi płatnościami.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • miotła(2018-01-12 20:15) Zgłoś naruszenie 351

    nie jest dobrowolny , bo to twój kontrahent zadecyduje za ciebie czy władować ci środki na zablokowany rachunek vat.

    Odpowiedz
  • xxaa(2018-07-03 12:40) Zgłoś naruszenie 190

    Ze sprzedaży wychodzi mi miesięczny VAT 2000 PLN. Z faktur zakupowych wychodzi mi do odliczenia 500 PLN. Do tej pory w terminie płaciłem po prostu VAT 1500 PLN, pozostałe 500 zostawało mi na bieżącą działalność. W split payment dostanę na konto podstawowe jakieś 8500 PLN, 2000 PLN pójdzie na konto VAT. Odliczę 500 PLN z faktur kosztowych i zapłacę 1500 PLN VAT. Pozostałe 500 PLN zostaje na koncie VAT zamrożone. Po 10 miesiącach mam już zamrożone 5000 PLN na koncie VAT. Mogę poprosić o przekazanie na konto podstawowe, ale naczelnik urzędu skarbowego może się nie zgodzić albo może zdecydować, że pozwoli przelać tylko 50 PLN. A poza tym będę miał kontrolę. Zgadza się, czy czegoś nie zrozumiałem?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • koniec biznesu w PL(2018-06-08 21:10) Zgłoś naruszenie 151

    A co z takim motywem? Nabywca kupił od ciebie towar z odroczonym terminem płatności. Niestety klient cienko przędzie z gotówką, albo notorycznie zalega wszystkim z płatnościami, bo w tej chorej Polsce to zwyczaj....Płaci Ci więc tylko 23% Vatu na twoje subkonto w wyznaczonym terminie, umożliwiając sobie legalne wliczenie VATu z twojej faktury w koszty (tą transakcję na rachunku bankowym widzi US). ALE na zapłatę kwoty netto czekasz dalej w nieskończoność, a tam jest zwrot twoich poniesionych nakładów + twój zarobek.......czyste złodziejstwo....ważne, że hydra z US będzie zaspokojona....a Morawiecki będzie mógł śnić dalej.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2018-07-06 21:37) Zgłoś naruszenie 81

    2 osoby. Kazda sprzedaje swoj towar po 122 zl z vatem Obecnie 1wsza moze kupic od 2giej cos za 122 zl i za te pieniadze 2ga kupi od 1wszej za 122 zl i jest git. Po zmianie 1wsza kupi towar za 122 ale druga dostanie tylko 100 bo 22 pojdzie na specjalne konto. 2ga nie kupi nic od pierwszej bo nie ma 22 brakujacych zlotych. Gospodarka staje, brak plynnosci finansowej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • whaaat?(2018-06-26 17:23) Zgłoś naruszenie 30

    Durnie czy cyniczne ****** " „Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dostawca towarów lub usług, w drodze postanowień umownych, gwarantował sobie zapłatę poza split payment”- czytamy w odpowiedzi MF. "

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sputnick(2018-01-12 17:02) Zgłoś naruszenie 339

    Nie bijce piany system jest dobrowolny, a tak naprawdę to rynek wymusi uczciwość.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • mila(2018-10-19 10:11) Zgłoś naruszenie 20

    Nie chciałam płacić split payment, ale otrzymałam duży zwrot vat na to konto. I co mam czekać rok żeby je zapłacić do US. Nie, teraz będę ****** i wszystkim kontrahentom będę płacić płatnością podzieloną bo inaczej po mnie. Tym sposobem zmuszę innych do takiego działania i za rok już 99% firm będzie "dobrowolnie" w splicie.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2018-01-14 01:12) Zgłoś naruszenie 121

    Najczęściej podatek należny do US jest wyższy od podatku do odliczenia z faktur z VAT więc w czym problem? Można sobie teraz poprawić płynność wykorzystując czas pomiędzy zapłatą za fakturę a terminem płatności VAT. Ale po pierwsze to raczej nie w małej firmie a po drugie trzeba mieć szczęście do kontrahentów płacących w terminie bo liczy się termin wystawienia faktury a nie zapłaty. Rzeczywiście pewnym problemem jest płynne przejście z jednego banku do innego. Warto rozważyć nowelę dopuszczającą przeniesienie z rachunku VAT w dotychczasowym banku na rachunek VAT w nowym banku.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • budowlaniec(2018-10-13 14:55) Zgłoś naruszenie 11

    Jeżeli chcę kupić maszynę np. budowlaną na kredyt/pozyczkę to cały VAT muszę zapłacić za nią z góry. Na rachunku mam zablokowany VAT, jednak nie ma możliwości wysłania samego VATu z konta split . Musze VAT zapłacić z normalnego rachunku mimo,że posiadam takie środki na zablokowanym rachunku. Muszę wydać dwukrotność VAT... tragedia.

    Odpowiedz
  • ja(2018-07-06 15:18) Zgłoś naruszenie 116

    Nie rozumiem tego waszego biadolenia. Albo nie wiecie o co chodzi w podzielonej płatności albo jesteście totalnymi hejterami lub osobami na zlecenie krytykującymi wszystko co wprowadza ten rząd.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jacek(2018-10-03 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie jeżeli coś kupisz za gotówkę lub zapłacisz kartą kredytową to jesteś w czarnej d....e z odzyskaniem vat z tych faktur zakupowych to jest proste co tu rozumieć. Dodatkowo jeżeli wystawiłeś fakturę na 100 tyś w tym około 20 tyś VATu a na tą sprzedaż masz fakturę kosztową na 90 tyś (w tym około 16 tyś vatu np.) i teraz ty opłacisz normalnie tą fakturę kontrahentowi (całość bez płatności podzielonej tylko z twojego głównego konta) a kasę od swojego klienta dostaniesz z opóźnieniem i to z płatnością podzieloną - czyli cały VAT pójdzie na konto VAT - to możesz się zawinąć , bo już nigdy nie odzyskasz tych pieniędzy, tak nigdy , chyba że zainwestujesz w firmę lub zakupisz coś bez odsprzedaży dalej.

    Odpowiedz