statystyki

Jak rozliczyć transport międzynarodowy w PIT oraz w podatku od towarów i usług

autor: Marcin Szymankiewicz17.11.2017, 19:00
podatek, księgowość, finanse

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia ich na rzecz podatnika VAT jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) zajmuje się świadczeniem usług transportu towarów taborem samochodowym. Podatek dochodowy rozlicza według podatku liniowego, prowadząc księgi rachunkowe. 7 listopada 2017 r. na zlecenie polskiej firmy A (podatnik VAT czynny z siedzibą działalności gospodarczej w Ciechanowie) przedsiębiorca wykonał usługę transportu towarów z Polski (Ciechanów) na Białoruś (Grodno) za kwotę 14 000 zł. Na udokumentowanie wykonanej usługi przedsiębiorca wystawił 8 listopada 2017 r. fakturę na kwotę 14 000 zł z 14-dniowym terminem płatności, licząc od dnia doręczenia faktury. Przedsiębiorca na poczet wykonanej usługi nie otrzymał zaliczki. Posiada on także kopie listu przewozowego CMR. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć VAT oraz PIT? VAT i zaliczki na PIT opłaca za okresy miesięczne.

Dla prawidłowego rozliczenia VAT w przypadku świadczenia usług kluczowe znaczenie ma ustalenie miejsce ich świadczenia (opodatkowania). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że usługa została wykonana na rzecz polskiej firmy A będącej podatnikiem VAT czynnym. Zatem nabywcą usługi jest podatnik w rozumieniu art. 28a pkt 1 ustawy o VAT. Przepis ten zawiera własną definicję podatnika na potrzeby miejsca świadczenia usług. Rozumiem, że siedziba działalności gospodarczej oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej nabywcy usługi transportowej, tj. firmy A, znajduje się w Polsce.

W analizowanej sprawie miejsce świadczenia usługi transportu towarów taborem samochodowym z Polski na Białoruś na zlecenie polskiego podatnika VAT (mającego siedzibę działalności gospodarczej i stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej) należy określić, kierując się zasadą zawartą w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. To jest w Polsce, czyli w miejscu, gdzie usługobiorca będący podatnikiem ma siedzibę działalności gospodarczej (por. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 sierpnia 2016 r., nr ITPP2/4512-386/16/AD). Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).

WAŻNE

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia ich na rzecz podatnika VAT jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane