statystyki

Współpraca z byłym szefem z zagranicy wyklucza 19 proc. PIT

autor: Mariusz Szulc09.05.2018, 07:44; Aktualizacja: 09.05.2018, 08:11
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił jednak, że art. 9a ust. 3 ustawy o PIT nie zawiera żadnego rozróżnienia na pracodawców polskich i zagranicznych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił jednak, że art. 9a ust. 3 ustawy o PIT nie zawiera żadnego rozróżnienia na pracodawców polskich i zagranicznych.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca świadczący usługi na rzecz zagranicznej firmy, w której wcześniej pracował, nie rozliczy się według stawki liniowej, jeśli ich zakres i przedmiot jest ten sam – stwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadał programista, który do lutego 2018 r. pracował na etacie w irlandzkiej firmie. Potem wrócił do kraju i założył tu działalność gospodarczą. Kontynuował współpracę z byłym pracodawcą, ale już jako przedsiębiorca, wystawiając faktury. Były to częściowo (choć w mniejszym zakresie) usługi w zakresie programowania oraz usługi zarządzania zespołem i produktem.

Sądził, że będzie mógł wybrać liniową 19-proc. stawkę PIT, bo – jak uważał – nie ma do niego zastosowania zastrzeżenie wynikające z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Twierdził, że przepis ten nie ma zastosowania, gdy byłym pracodawcą jest zagraniczna firma niemająca siedziby w Polsce.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane