statystyki

Współpraca z byłym szefem z zagranicy wyklucza 19 proc. PIT

autor: Mariusz Szulc09.05.2018, 07:44; Aktualizacja: 09.05.2018, 08:11
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił jednak, że art. 9a ust. 3 ustawy o PIT nie zawiera żadnego rozróżnienia na pracodawców polskich i zagranicznych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił jednak, że art. 9a ust. 3 ustawy o PIT nie zawiera żadnego rozróżnienia na pracodawców polskich i zagranicznych.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca świadczący usługi na rzecz zagranicznej firmy, w której wcześniej pracował, nie rozliczy się według stawki liniowej, jeśli ich zakres i przedmiot jest ten sam – stwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadał programista, który do lutego 2018 r. pracował na etacie w irlandzkiej firmie. Potem wrócił do kraju i założył tu działalność gospodarczą. Kontynuował współpracę z byłym pracodawcą, ale już jako przedsiębiorca, wystawiając faktury. Były to częściowo (choć w mniejszym zakresie) usługi w zakresie programowania oraz usługi zarządzania zespołem i produktem.

Sądził, że będzie mógł wybrać liniową 19-proc. stawkę PIT, bo – jak uważał – nie ma do niego zastosowania zastrzeżenie wynikające z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT. Twierdził, że przepis ten nie ma zastosowania, gdy byłym pracodawcą jest zagraniczna firma niemająca siedziby w Polsce.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane