statystyki

NSA: Sprzedaż auta przed 2014 r. pozbawiała zwolnienia z VAT

autor: Patrycja Dudek10.07.2017, 07:45; Aktualizacja: 10.07.2017, 08:39
Przepis o zwolnieniu zmienił się dopiero od 2014 r.

Przepis o zwolnieniu zmienił się dopiero od 2014 r.źródło: ShutterStock

Drobny przedsiębiorca, który zbył używany pojazd przed 2014 r., tracił prawo do zwolnienia podmiotowego przysługującego małym podatnikom – orzekł NSA.

Sąd wyjaśnił, że dopiero od 2014 r. jest inaczej, tzn. podatnik, który sprzeda samochód, nie straci zwolnienia w VAT przysługującego mu ze względu na niski limit obrotów (od 2017 r. wynosi on 200 tys. zł, wcześniej było to 150 tys. zł). Warunek jest jednak taki, że sprzedawany pojazd musi być ujęty w firmowej ewidencji środków trwałych.

Wcześniej takiej możliwości nie było. Prawo do zwolnienia traciło się bez względu na to, czy sprzedany samochód był środkiem trwałym podatnika.

Przekonał się o tym geodeta, który prowadził jednoosobową firmę i korzystał ze zwolnienia w VAT ze względu na niskie obroty. W trakcie prowadzenia działalności kupił używany samochód osobowy i wprowadził go do ewidencji środków trwałych. Wykorzystywał go raptem kilka miesięcy, bo niedługo potem sprzedał go za 11 tys. zł. Transakcja miała miejsce w roku 2012 i była zwolniona z VAT.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane