statystyki

Jakie są warunki zastosowania stawki VAT 0 proc. przy sprzedaży w UE

autor: Radosław Kowalski15.07.2017, 08:00
Problem opodatkowania dostawy wewnątrzwspólnotowej, stosowania stawki VAT 0 proc. od lat jest przedmiotem dyskusji i niejednokrotnie stanowi zarzewie sporów pomiędzy podatnikami i przedstawicielami fiskusa.

Problem opodatkowania dostawy wewnątrzwspólnotowej, stosowania stawki VAT 0 proc. od lat jest przedmiotem dyskusji i niejednokrotnie stanowi zarzewie sporów pomiędzy podatnikami i przedstawicielami fiskusa.źródło: ShutterStock

Charniere sp. z o.o. zajmująca się produkcją zawiasów, okuć meblowych itp. znaczną część swojej produkcji sprzedaje do Francji, Belgii i innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dokonując sprzedaży do kontrahentów z terytorium wspólnoty, spółka stosuje stawkę VAT 0 proc. Niekiedy jednak podatnik, sprzedając towary za granicę, stosuje stawkę krajową,23 proc. Najczęściej jest to spowodowane problemem z uzyskaniem od kontrahenta aktywnego (tj. pozytywnie zweryfikowanego) numeru VAT UE oraz z pozyskaniem dokumentów dostawy, które potwierdzałyby, że miała miejsce dostawa za granicę.

Brak możliwości uzyskania numeru VAT UE kilka razy spowodował opodatkowanie transakcji stawką krajową, a kilka razy, przy dużym niezadowoleniu działu sprzedaży, spółka zrezygnowała z transakcji.

Z kolei brak dokumentów potwierdzających wywóz podraża podatkowo transakcję, gdyż w takiej sytuacji cały ciężar ekonomiczny VAT spoczywa na spółce, która ubruttawiając cenę metodą „w stu”, płaci ten podatek z własnych środków.

Od dłuższego czasu główna księgowa spółki zwracała zarządowi uwagę na konieczność zajęcia się tymi problemami. W ostatnim czasie zdarzyła się ku temu szczególna okazja, gdy w mediach pojawiła się informacja o tym, że według wyroku TSUE brak numeru VAT UE nabywcy nie stanowi przeszkody przy klasyfikowaniu dostawy jako WDT i stosowaniu stawki VAT 0 proc.

Sprowokowało to dyskusję w sprawie wymogów, jakie stawia księgowość innym pracownikom spółki, którzy zajmują się sprzedażą i organizacją dostaw, dla zastosowania stawki VAT 0 proc. W pewnym momencie atmosfera stała się nieprzyjemna, gdyż pojawiły się nawet zarzuty, że główna księgowa była nadgorliwa, a stosując, przy braku dokumentacji czy numeru VAT UE nabywcy, stawkę krajową, naraziła firmę na dodatkowe koszty.

Kolejnego bodźca dostarczył jeden z francuskich kontrahentów, który poinformował, że chciałby, aby dostarczane przez spółkę towary nie były wysyłane bezpośrednio do niego, ale do jego polskiego kontrahenta. Ten podda je pewnej specjalistycznej obróbce i dopiero po jej wykonaniu prześle do Francji (do nabywcy, czyli podmiotu francuskiego). Co więcej, kontrahent taki oczekuje, że spółka, dokonując dostawy, zastosuje stawkę VAT 0 proc. To wszystko spowodowało, że zarząd postanowił skorzystać ze wsparcia doradcy podatkowego. W przeszłości kilka razy pomógł spółce, a nawet wyciągnął ją z opresji. Prezes spółki i główna księgowa spotkali się z doradcą podatkowym. 

● ETAP 1 Charakter transakcji i miejsce jej dokonania


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane