statystyki

Jakie są warunki zastosowania stawki VAT 0 proc. przy sprzedaży w UE

autor: Radosław Kowalski15.07.2017, 08:00
Problem opodatkowania dostawy wewnątrzwspólnotowej, stosowania stawki VAT 0 proc. od lat jest przedmiotem dyskusji i niejednokrotnie stanowi zarzewie sporów pomiędzy podatnikami i przedstawicielami fiskusa.

Problem opodatkowania dostawy wewnątrzwspólnotowej, stosowania stawki VAT 0 proc. od lat jest przedmiotem dyskusji i niejednokrotnie stanowi zarzewie sporów pomiędzy podatnikami i przedstawicielami fiskusa.źródło: ShutterStock

Charniere sp. z o.o. zajmująca się produkcją zawiasów, okuć meblowych itp. znaczną część swojej produkcji sprzedaje do Francji, Belgii i innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dokonując sprzedaży do kontrahentów z terytorium wspólnoty, spółka stosuje stawkę VAT 0 proc. Niekiedy jednak podatnik, sprzedając towary za granicę, stosuje stawkę krajową,23 proc. Najczęściej jest to spowodowane problemem z uzyskaniem od kontrahenta aktywnego (tj. pozytywnie zweryfikowanego) numeru VAT UE oraz z pozyskaniem dokumentów dostawy, które potwierdzałyby, że miała miejsce dostawa za granicę.

Brak możliwości uzyskania numeru VAT UE kilka razy spowodował opodatkowanie transakcji stawką krajową, a kilka razy, przy dużym niezadowoleniu działu sprzedaży, spółka zrezygnowała z transakcji.

Z kolei brak dokumentów potwierdzających wywóz podraża podatkowo transakcję, gdyż w takiej sytuacji cały ciężar ekonomiczny VAT spoczywa na spółce, która ubruttawiając cenę metodą „w stu”, płaci ten podatek z własnych środków.

Od dłuższego czasu główna księgowa spółki zwracała zarządowi uwagę na konieczność zajęcia się tymi problemami. W ostatnim czasie zdarzyła się ku temu szczególna okazja, gdy w mediach pojawiła się informacja o tym, że według wyroku TSUE brak numeru VAT UE nabywcy nie stanowi przeszkody przy klasyfikowaniu dostawy jako WDT i stosowaniu stawki VAT 0 proc.

Sprowokowało to dyskusję w sprawie wymogów, jakie stawia księgowość innym pracownikom spółki, którzy zajmują się sprzedażą i organizacją dostaw, dla zastosowania stawki VAT 0 proc. W pewnym momencie atmosfera stała się nieprzyjemna, gdyż pojawiły się nawet zarzuty, że główna księgowa była nadgorliwa, a stosując, przy braku dokumentacji czy numeru VAT UE nabywcy, stawkę krajową, naraziła firmę na dodatkowe koszty.

Kolejnego bodźca dostarczył jeden z francuskich kontrahentów, który poinformował, że chciałby, aby dostarczane przez spółkę towary nie były wysyłane bezpośrednio do niego, ale do jego polskiego kontrahenta. Ten podda je pewnej specjalistycznej obróbce i dopiero po jej wykonaniu prześle do Francji (do nabywcy, czyli podmiotu francuskiego). Co więcej, kontrahent taki oczekuje, że spółka, dokonując dostawy, zastosuje stawkę VAT 0 proc. To wszystko spowodowało, że zarząd postanowił skorzystać ze wsparcia doradcy podatkowego. W przeszłości kilka razy pomógł spółce, a nawet wyciągnął ją z opresji. Prezes spółki i główna księgowa spotkali się z doradcą podatkowym. 

● ETAP 1 Charakter transakcji i miejsce jej dokonania


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane