statystyki

Pakiet przewozowy obejmie także olej rzepakowy

autor: Mariusz Szulc21.03.2017, 07:20; Aktualizacja: 21.03.2017, 07:24
Tir

Olej rzepakowy jest jednym z towarów, które szczególnie upodobali sobie przestępcy.źródło: ShutterStock

Fiskus będzie śledził transport oleju rzepakowego, słonecznikowego, sojowego i oliwy – wynika z projektu nowego rozporządzenia, które ukazało się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Byłoby to uzupełnienie do pakietu przewozowego, czyli ustawy o systemie monitorowania przewozu drogowego towarów. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Pozwoli fiskusowi śledzić transport m.in. alkoholu skażonego, paliw, suszu tytoniowego i sprawdzać, czy od przewożonych towarów zostały uiszczone należne podatki.

Na wcześniejszym etapie prac nad ustawą „wykreślono” natomiast z listy monitorowanych towarów olej rzepakowy. Wzbudziło to dużo kontrowersji. Organizacja Pracodawcy RP pytała nawet, w czyim interesie działają pracownicy resortu finansów.

Olej rzepakowy jest bowiem jednym z towarów, które szczególnie upodobali sobie przestępcy. Według szacunków Pracodawców RP w 2015 r. do budżetu państwa trafiło tylko 83 mln zł z tytułu VAT od estrów metylowych (biokomponenty do których produkcji wykorzystywany jest olej). Budżet mógł stracić blisko 377 mln zł potencjalnych wpływów z tego tytułu – wyliczyła organizacja.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane