statystyki

Do pakietu przewozowego trzeba się już przygotować

autor: Mariusz Szulc16.03.2017, 07:39; Aktualizacja: 16.03.2017, 14:50
Obowiązek zgłoszenia nakłada ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (tzw. pakiet przewozowy).

Obowiązek zgłoszenia nakłada ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (tzw. pakiet przewozowy).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów zachęca przedsiębiorców, aby nie czekali na wejście w życie nowych przepisów i już dziś rejestrowali swoich przedstawicieli na platformie PUESC.

Resort przekonuje, że pośpiech leży w interesie samych przedsiębiorców, bo w ten sposób będą mogli uniknąć dodatkowych problemów przy zgłaszaniu przewozu towarów wrażliwych (paliwa płynne, oleje roślinne, alkohol całkowicie skażony i susz tytoniowy) do systemu monitorowania przewozu drogowego towarów SENT.

System ten jest najważniejszym elementem pakietu przewozowego. Transport towarów może do niego zgłaszać tylko osoba fizyczna działająca w imieniu podmiotu wysyłającego lub odbierającego.

Obowiązek zgłoszenia nakłada ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (tzw. pakiet przewozowy). Czeka już ona tylko na podpis prezydenta i wejdzie w życie 14 dni po jego publikacji w Dzienniku Ustaw.

Chcąc dokonywać zgłoszeń, trzeba się najpierw zarejestrować, zakładając konto na platformie PUESC – Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (usługa e-Klient). Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego e-PUAP lub składając bezpieczny, kwalifikowany podpis elektroniczny.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • A ze strony Min Fin zero przygotowań...(2017-03-16 16:13) Zgłoś naruszenie 10

    Szkoda,że nowy super-szef KAS-u Marian Banaś zupełnie się nie przygotował do nowych przepisów, które sam wprowadził. Minister Banaś nałożył nowe obowiazki na kontrolne organy ,które sa mu podległe bez uprzedniego przewidzenia wydzielenia nowych pracowniów do obsługi pakietu przewozpowego. Takie przepisy wymagaja zangażowania tysiecy osób w terenie, które miałyby "obsługiwać pakiet drogowy" .Nietsety pan Banaś w ogóle nie przewidział nowych pracowników do nowych zadań

    Odpowiedz
  • Katastrofa(2017-03-17 18:23) Zgłoś naruszenie 10

    Ten co tą ustawę napisał nie miał pojęcia o kontroli. Skarbowcy z MF coś napisali, a wykonywać mają celnicy. Tych nawet o opinię nie zapytali, chociaż to oni organizację kontroli międzynarodowej mają w małym palcu. Na razie na pytanie o pakiet transportowy szefowie rozkładają ręce. Nawet nie mają czasu o o tym pomyśleć. Na stołkach kierowniczych, i nie tylko, mają karuzelę. Jeszcze nie wiadomo kto czym docelowo będzie się zajmował. Trzeba napisać setki decyzji, regulaminów, zakresów, instrukcji. Przenoszą się między budynkami, uczą nowych systemów, czekają na dostępy, szkolenia itp. A pakiet transportowy? Jaki pakiet? Zadzwońcie w różne miejsca podając się za importera z zapytaniem o nowe obowiązki. Zobaczycie czy się czegoś dowiecie. I nie wierzcie w propagandę rzeczników.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane