statystyki

Pakiet przewozowy coraz bliżej. Krytyka jednak nie cichnie

autor: Mariusz Szulc03.04.2017, 08:02; Aktualizacja: 03.04.2017, 08:28
tir-ciężarówka-transport

PIPP zwrócił też uwagę, że na przedsiębiorców czekają nieproporcjonalnie wysokie sankcjeźródło: ShutterStock

Protesty przedsiębiorców nie pomogły. Mimo negatywnych ocen prezydent podpisał ustawę o systemie monitorowania przewozu drogowego towarów.

Nowe zasady wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Pozwolą one fiskusowi na śledzenie transportów tzw. towarów wrażliwych (m.in. paliwa i alkoholu skażonego). Celem jest sprawdzenie, czy zostały od nich uiszczone podatki.

Choć, zdaniem autorów ustawy, ma ona uderzyć w oszustów, to jednocześnie nakłada wiele nowych obowiązków administracyjnych na uczciwych przedsiębiorców. To jeden z głównych powodów, dla których przedstawiciele branż transportowej, energetycznej i paliwowej apelowali do prezydenta o jej zawetowanie.

Krytyczni wobec uchwalonych przepisów są m.in. przedstawiciele Polskiej Izby Paliw Płynnych (PIPP), którzy zwracają uwagę m.in. na nieprecyzyjną definicję podmiotów wysyłających. Izba uważa, że to przez nią największe firmy z branży mogą uzyskać dostęp do poufnych danych konkurencji. Informacje o ostatecznych odbiorcach towarów wrażliwych będą bowiem przesyłane do operatorów baz paliw, z których realizowany jest ich transport. Dotychczas jeśli odbiorca zapłacił wszystkie należne podatki, operator nie musiał posiadać wiedzy, do kogo paliwa mają trafić. Informacje były wprawdzie dostępne dla fiskusa, ale już nie dla konkurujących firm. MF w odpowiedzi przesłanej DGP zwróciło uwagę, że stanowisko organizacji było wielokrotnie zgłaszane w trakcie konsultacji. Wychodząc naprzeciw temu definicja została doprecyzowana, a do tego zmieniono m.in. funkcjonalności samego systemu SENT .


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane