Wyciśnięcie mniejszościowych akcjonariuszy pomniejszy przychód

autor: Łukasz Zalewski20.03.2017, 07:38; Aktualizacja: 20.03.2017, 08:32
Wydatki związane z przymusowym wykupem akcji mają związek z zabezpieczeniem i zachowaniem źródeł przychodów

Wydatki związane z przymusowym wykupem akcji mają związek z zabezpieczeniem i zachowaniem źródeł przychodówźródło: ShutterStock

Wydatki związane z przymusowym wykupem akcji mają związek z zabezpieczeniem i zachowaniem źródeł przychodów. Są więc podatkowym kosztem – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, której walne zgromadzenie podjęło uchwałę w sprawie przymusowego wykupu udziałów należących do akcjonariuszy mniejszościowych (jest to tzw. wyciśnięcie mniejszościowych akcjonariuszy). Spółka poniosła wiele wydatków związanych z wykupem. Były to koszty: wyceny akcji przez biegłego, obsługi przez dom maklerski, wysyłki, publikacji i przekazania informacji akcjonariuszom, ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, opłat skarbowych i sądowych, unieważnienia dokumentu akcji i wydania nowego.

Spółka chciała wszystkie te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych. Uważała, że skoro do ich poniesienia zobowiązuje ją kodeks spółek handlowych, to może je odliczyć na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Wskazała, że art. 16 tej ustawy nie przewiduje wyłączenia ich z kosztów podatkowych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane