statystyki

Koszt jest wtedy, kiedy jest sprzedany gotowy produkt

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Anna Olbrych20.03.2017, 16:00
To kolejny wyrok wskazujący na odrębność przepisów podatkowych od zasad rachunkowości.

To kolejny wyrok wskazujący na odrębność przepisów podatkowych od zasad rachunkowości.źródło: ShutterStock

Zakup surowców do produkcji jest bezpośrednio związany z przychodami. Dlatego podatnik może go odliczyć dopiero wtedy, gdy sprzeda wyrób z nich wytworzony – orzekł NSA.

To kolejny wyrok wskazujący na odrębność przepisów podatkowych od zasad rachunkowości. W wielu wcześniejszych wyrokach chodziło jednak o koszty pośrednio związane z przychodami. Tym razem sąd kasacyjny orzekał w sprawie kosztów bezpośrednich.

Chodziło o producenta mebli tapicerowanych, który kupuje rozmaite surowce (materiały obiciowe, stelaże, pianki, akcesoria itp.). Toczył on spór z fiskusem, w którym momencie zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka chciała to robić już w momencie zakupu, a następnie korygować koszty dwa razy do roku na podstawie sporządzanego spisu z natury (na koniec czerwca i na koniec grudnia).

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uważał natomiast, że spółka może wykazać koszty zakupu surowców dopiero wtedy, gdy sprzeda gotowy mebel (jako że są to koszty bezpośrednio związane z przychodem).

Tak jak w księgach

Spółka tłumaczyła, że jej sposób rozliczania kosztów podatkowych byłby zgodny z przyjętą przez nią metodą stosowaną w księgach rachunkowych. Artykuł 17 ust. 2 ustawy o rachunkowości wymienia cztery metody ewidencjonowania i wyceny zapasów. Spółka przyjęła czwartą. Polega ona na odpisywaniu w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu (co jest połączone z ustalaniem stanu tych składników aktywów i jego wyceną) oraz korekcie kosztów nie później niż na dzień bilansowy.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane