statystyki

Koszt jest wtedy, kiedy jest sprzedany gotowy produkt

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Anna Olbrych20.03.2017, 16:00
To kolejny wyrok wskazujący na odrębność przepisów podatkowych od zasad rachunkowości.

To kolejny wyrok wskazujący na odrębność przepisów podatkowych od zasad rachunkowości.źródło: ShutterStock

Zakup surowców do produkcji jest bezpośrednio związany z przychodami. Dlatego podatnik może go odliczyć dopiero wtedy, gdy sprzeda wyrób z nich wytworzony – orzekł NSA.

To kolejny wyrok wskazujący na odrębność przepisów podatkowych od zasad rachunkowości. W wielu wcześniejszych wyrokach chodziło jednak o koszty pośrednio związane z przychodami. Tym razem sąd kasacyjny orzekał w sprawie kosztów bezpośrednich.

Chodziło o producenta mebli tapicerowanych, który kupuje rozmaite surowce (materiały obiciowe, stelaże, pianki, akcesoria itp.). Toczył on spór z fiskusem, w którym momencie zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka chciała to robić już w momencie zakupu, a następnie korygować koszty dwa razy do roku na podstawie sporządzanego spisu z natury (na koniec czerwca i na koniec grudnia).

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uważał natomiast, że spółka może wykazać koszty zakupu surowców dopiero wtedy, gdy sprzeda gotowy mebel (jako że są to koszty bezpośrednio związane z przychodem).

Tak jak w księgach

Spółka tłumaczyła, że jej sposób rozliczania kosztów podatkowych byłby zgodny z przyjętą przez nią metodą stosowaną w księgach rachunkowych. Artykuł 17 ust. 2 ustawy o rachunkowości wymienia cztery metody ewidencjonowania i wyceny zapasów. Spółka przyjęła czwartą. Polega ona na odpisywaniu w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu (co jest połączone z ustalaniem stanu tych składników aktywów i jego wyceną) oraz korekcie kosztów nie później niż na dzień bilansowy.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane