statystyki

Trybunał w Luksemburgu odpowie, czy wykup akcji jest z daniną

autor: Patrycja Dudek, Anna Olbrych23.03.2017, 16:00
Chodzi o sytuację, w której spółka kapitałowa (np. akcyjna) nabywa od akcjonariusza akcje, by je następnie umorzyć

Chodzi o sytuację, w której spółka kapitałowa (np. akcyjna) nabywa od akcjonariusza akcje, by je następnie umorzyćźródło: ShutterStock

Czy przekazanie przez spółkę akcyjną nieruchomości akcjonariuszowi w zamian za umorzenie jego akcji powinno być opodatkowane jak dostawa? Takie pytanie skierował wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny do TSUE.

Wydawało się, że zostało to już przesądzone, i to na niekorzyść podatników. 16 listopada 2015 r. NSA orzekł bowiem w uchwale, że takie przekazanie nieruchomości podlega VAT (sygn. akt I FPS 6/15). NSA stwierdził wtedy, że jest to po prostu dostawa towaru.

Wczoraj jednak inny skład NSA uznał, że kwestię tę powinien rozstrzygnąć unijny trybunał. Sprawa nie jest więc jeszcze dla podatników przegrana.

Chodzi o sytuację, w której spółka kapitałowa (np. akcyjna) nabywa od akcjonariusza akcje, by je następnie umorzyć. W zamian przekazuje mu wynagrodzenie w formie rzeczowej, np. poprzez przeniesienie prawa własności nieruchomości. Tym razem miał to być grunt wraz ze znajdującymi się na nim budynkami i wyposażeniem. Gdyby zapłata nastąpiła w gotówce, nie byłoby problemu, bo taka transakcja byłaby bez VAT.

Co prawda, wcześniejsza uchwała zapadła na tle sprawy spółki z o.o., ale w spółkach akcyjnych problem jest ten sam, tyle że nie dotyczy udziałów, lecz akcji.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane