statystyki

Zeznanie nie przesuwa zapłaty PIT za grudzień

autor: Łukasz Zalewski20.03.2017, 07:38; Aktualizacja: 20.03.2017, 08:53
Sprawa dotyczyła podatników, którzy płacili zaliczki na PIT z działalności gospodarczej według liniowej stawki 19 proc.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy płacili zaliczki na PIT z działalności gospodarczej według liniowej stawki 19 proc.źródło: ShutterStock

Kto nie chce płacić zaliczki za ostatni miesiąc roku, musi do 20 stycznia nie tylko złożyć zeznanie roczne, ale i uregulować wynikającą z niego kwotę podatku. Termin na uiszczenie daniny nie przesuwa się do 30 kwietnia – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy płacili zaliczki na PIT z działalności gospodarczej według liniowej stawki 19 proc.

Zasadą jest, że osoby prowadzące biznes płacą zaliczki na PIT do 20. dnia każdego miesiąca, a za grudzień – do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Artykuł 44 ust. 6 ustawy o PIT pozwala jednak nie wpłacać zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty (czyli do 20 stycznia) podatnik złoży zeznanie i wpłaci wynikający z niego należny podatek dochodowy albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych za dany rok zaliczek.

W sprawie rozpatrzonej przez NSA podatnicy płacili terminowo zaliczki od stycznia do listopada. Nie uiścili tylko ostatniej – za grudzień. Do 20 stycznia złożyli jedynie zeznania roczne PIT-36L.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że u podatników powstała zaległość. Uważał, że zaliczka za grudzień powinna zostać zapłacona wraz ze złożeniem rocznego zeznania, a więc do 20 stycznia.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane