statystyki

Zeznanie nie przesuwa zapłaty PIT za grudzień

autor: Łukasz Zalewski20.03.2017, 07:38; Aktualizacja: 20.03.2017, 08:53
Sprawa dotyczyła podatników, którzy płacili zaliczki na PIT z działalności gospodarczej według liniowej stawki 19 proc.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy płacili zaliczki na PIT z działalności gospodarczej według liniowej stawki 19 proc.źródło: ShutterStock

Kto nie chce płacić zaliczki za ostatni miesiąc roku, musi do 20 stycznia nie tylko złożyć zeznanie roczne, ale i uregulować wynikającą z niego kwotę podatku. Termin na uiszczenie daniny nie przesuwa się do 30 kwietnia – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy płacili zaliczki na PIT z działalności gospodarczej według liniowej stawki 19 proc.

Zasadą jest, że osoby prowadzące biznes płacą zaliczki na PIT do 20. dnia każdego miesiąca, a za grudzień – do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Artykuł 44 ust. 6 ustawy o PIT pozwala jednak nie wpłacać zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty (czyli do 20 stycznia) podatnik złoży zeznanie i wpłaci wynikający z niego należny podatek dochodowy albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych za dany rok zaliczek.

W sprawie rozpatrzonej przez NSA podatnicy płacili terminowo zaliczki od stycznia do listopada. Nie uiścili tylko ostatniej – za grudzień. Do 20 stycznia złożyli jedynie zeznania roczne PIT-36L.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że u podatników powstała zaległość. Uważał, że zaliczka za grudzień powinna zostać zapłacona wraz ze złożeniem rocznego zeznania, a więc do 20 stycznia.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane