statystyki

Ulga na innowacje: wersja 2.0

autor: Łukasz Zalewski28.12.2016, 17:00
podatki, formularz, kalkulator

W większości krajów europejskich ulga B+R funkcjonuje od dawna, a jej wartość często przekracza 100 proc. kosztów kwalifikowanychźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia zaczną obowiązywać wyższe limity kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową, które firma odliczy od podstawy opodatkowania.

Ulga na badania i rozwój (B+R) obowiązuje zaledwie od roku, ale w praktyce niewielu podatników z niej skorzystało. Od 2017 r. będzie bardziej atrakcyjna. Zwiększy się bowiem wartość wydatków, jakie przedsiębiorca będzie mógł odliczyć. Chodzi o tzw. koszty kwalifikowane, czyli wydatki na wynagrodzenia pracowników (o ile realizują oni działalność badawczo-rozwojową), nabycie materiałów i surowców związanych z taką działalnością, ekspertyzy, opinie i inne.

Rozszerzony zostanie również zakres ulgi B+R dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Będą one mogły odliczyć wydatki związane z uzyskaniem i utrzymaniem patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. W tym roku nie mieli takiej możliwości.

Do 6 lat wydłużony zostanie okres odliczenia. Dotychczas firmy, które nie wypracowały wystarczającej podstawy do odliczenia wydatków kwalifikowanych, mogły to zrobić tylko przez 3 lata.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane