statystyki

Ulga na innowacje: wersja 2.0

autor: Łukasz Zalewski28.12.2016, 17:00
podatki, formularz, kalkulator

W większości krajów europejskich ulga B+R funkcjonuje od dawna, a jej wartość często przekracza 100 proc. kosztów kwalifikowanychźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia zaczną obowiązywać wyższe limity kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową, które firma odliczy od podstawy opodatkowania.

Ulga na badania i rozwój (B+R) obowiązuje zaledwie od roku, ale w praktyce niewielu podatników z niej skorzystało. Od 2017 r. będzie bardziej atrakcyjna. Zwiększy się bowiem wartość wydatków, jakie przedsiębiorca będzie mógł odliczyć. Chodzi o tzw. koszty kwalifikowane, czyli wydatki na wynagrodzenia pracowników (o ile realizują oni działalność badawczo-rozwojową), nabycie materiałów i surowców związanych z taką działalnością, ekspertyzy, opinie i inne.

Rozszerzony zostanie również zakres ulgi B+R dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Będą one mogły odliczyć wydatki związane z uzyskaniem i utrzymaniem patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. W tym roku nie mieli takiej możliwości.

Do 6 lat wydłużony zostanie okres odliczenia. Dotychczas firmy, które nie wypracowały wystarczającej podstawy do odliczenia wydatków kwalifikowanych, mogły to zrobić tylko przez 3 lata.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane