statystyki

Innowacyjność w polskich przedsiębiorstwach do poprawy

autor: Mariusz Szulc09.11.2016, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2016, 09:35
przedsiębiorca prawo

Nowością będzie też prawo do odliczenia wydatków na uzyskanie i utrzymanie patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa wynikającego z rejestracji wzoru przemysłowegoźródło: ShutterStock

Prawie połowa ze 150 przebadanych przez firmę EY firm nie wie, że od początku 2016 r. obowiązuje ulga na badania i rozwój, która zastąpiła poprzednią na nowe technologie.

Raport EY pokazuje, że tylko co czwarta firma skorzystała do tej pory z jakiejkolwiek podatkowej formy wspierania innowacyjności. Z tego, z nieobowiązującej już dziś podatkowej ulgi na nowe technologie – zaledwie 1 proc. zapytanych przedsiębiorców.

Zdaniem ekspertów, oczekiwań nie spełnia także obowiązująca obecnie ulga na badania i rozwój. – Na Litwie przedsiębiorca, który wyda 100 euro na pracownika prowadzącego działalność innowacyjną, może odliczyć aż 300 euro od przychodu – wskazał Paweł Tynel, partner z działu doradztwa podatkowego w EY.

Przypomniał, że w Polsce małe i średnie firmy mogą obecnie potrącić odpowiednio 30 proc. wydatków na pensję pracownika zatrudnionego w ramach działalności badawczo-rozwojowej i 20 proc. wydatków na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i wydatki na pozyskiwanie wyników badań naukowych. Limity dla dużych firm są odpowiednio mniejsze i wynoszą 30 i 10 proc. wydatków.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane