statystyki

Innowacyjność w polskich przedsiębiorstwach do poprawy

autor: Mariusz Szulc09.11.2016, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2016, 09:35
przedsiębiorca prawo

Nowością będzie też prawo do odliczenia wydatków na uzyskanie i utrzymanie patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa wynikającego z rejestracji wzoru przemysłowegoźródło: ShutterStock

Prawie połowa ze 150 przebadanych przez firmę EY firm nie wie, że od początku 2016 r. obowiązuje ulga na badania i rozwój, która zastąpiła poprzednią na nowe technologie.

Raport EY pokazuje, że tylko co czwarta firma skorzystała do tej pory z jakiejkolwiek podatkowej formy wspierania innowacyjności. Z tego, z nieobowiązującej już dziś podatkowej ulgi na nowe technologie – zaledwie 1 proc. zapytanych przedsiębiorców.

Zdaniem ekspertów, oczekiwań nie spełnia także obowiązująca obecnie ulga na badania i rozwój. – Na Litwie przedsiębiorca, który wyda 100 euro na pracownika prowadzącego działalność innowacyjną, może odliczyć aż 300 euro od przychodu – wskazał Paweł Tynel, partner z działu doradztwa podatkowego w EY.

Przypomniał, że w Polsce małe i średnie firmy mogą obecnie potrącić odpowiednio 30 proc. wydatków na pensję pracownika zatrudnionego w ramach działalności badawczo-rozwojowej i 20 proc. wydatków na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i wydatki na pozyskiwanie wyników badań naukowych. Limity dla dużych firm są odpowiednio mniejsze i wynoszą 30 i 10 proc. wydatków.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane