statystyki

Ulga na B+R wymaga biurokracji

autor: Jakub Pawłowski26.01.2017, 07:15; Aktualizacja: 26.01.2017, 07:58
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

Wynagrodzenie będzie kosztem kwalifikowanym tylko w tej części, w jakiej odpowiada czasowi poświęconemu na B+R na podstawie prowadzonej ewidencji.źródło: ShutterStock

Firmy zatrudniające naukowców lub inżynierów zajmujących się opracowywaniem innowacji muszą dokładnie rozpisywać godziny ich pracy. Tak wynika z najnowszych interpretacji izb skarbowych.

Jeżeli zatem pracownicy poświęcili na badania 80 proc. swojego czasu, to tylko w odniesieniu do tej części przedsiębiorca może skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o PIT i art. 18d ustawy o CIT.

To duża zmiana w podejściu organów podatkowych, bo jeszcze w połowie ubiegłego roku fiskus twierdził, że nie ma znaczenia, ile czasu naukowiec przeznacza na badania i rozwój. Kosztem kwalifikowanym i tak będzie pełne 50 proc. jego wynagrodzenia, łącznie z tym płaconym za czas choroby i urlopu. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 lipca 2016 r. (nr IBPB-1-2/4510-633/16/KP).

Ten sam organ zgodził się z inną spółką, że w skrajnych przypadkach pracownik zatrudniony w celu realizacji prac B+R może nie wykonywać swoich zadań nawet przez cały miesiąc, a wynagrodzenie za ten okres i tak będzie w 50 proc. kosztem kwalifikowanym (interpretacja z 22 czerwca 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-465/16/KP).

W obu przypadkach dyrektor katowickiej izby stwierdził, że z art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT bynajmniej nie wynika, by ulga miała zastosowanie tylko wobec wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych wyłącznie w celu realizacji działalności B+R.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane