statystyki

PIT: Kiedy przychód z realizacji praw z instrumentów pochodnych

autor: KaJ13.07.2015, 07:19; Aktualizacja: 13.07.2015, 08:27
Podatki

Kiedy przychód z realizacji praw z instrumentów pochodnychźródło: ShutterStock

Ustalenie momentu realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych, zwłaszcza tych uzależnionych od nierzeczywistych instrumentów bazowych, może się okazać problematyczne. Skąd te wątpliwości?

Reklama


Realizacja praw wynikających z instrumentów pochodnych, jeżeli następuje poza prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT. Podatnik, który w danym roku podatkowym uzyskał przychód z realizacji tych praw, oblicza, po uwzględnieniu odpowiadających im kosztów, podatek dochodowy według stawki 19 proc., a całą transakcję deklaruje jednorazowo w oddzielnym zeznaniu składanym do 30 kwietnia roku następnego na formularzu według wzoru PIT-38.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama