statystyki

Nowelizacja ustawy o PIT i CIT: Droższa wypłata dywidendy

autor: Teresa Nowicka13.07.2015, 07:19; Aktualizacja: 13.07.2015, 08:43
Od 2016 r. wypłata dywidendy może się okazać kosztowniejsza. Do tego czasu bowiem państwa unijne powinny wdrożyć dyrektywę 2015/121.

Od 2016 r. wypłata dywidendy może się okazać kosztowniejsza. Do tego czasu bowiem państwa unijne powinny wdrożyć dyrektywę 2015/121.źródło: ShutterStock

Od 2016 r. wypłata dywidendy może się okazać kosztowniejsza. Do tego czasu bowiem państwa unijne powinny wdrożyć dyrektywę 2015/121.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, który zmierza m.in. do implementacji dyrektywy 2015/121, nowelizującej dyrektywę 2011/96/UE (dyrektywa parent-subsidiary). Aktualnie czeka on na rozpatrzenie przez Radę Ministrów.

Obecnie zwolnione z podatku (art. 20 ust. 3 i art. 22 ust. 4 ustawy o CIT) są przychody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wypłacane przez spółkę kapitałową będącą rezydentem państwa unijnego lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, na rzecz innej spółki będącej rezydentem podatkowym UE lub EOG.

Warunki dywidendowego zwolnienia są dwa:

¦ spółka kapitałowa uzyskująca dywidendę musi – nieprzerwanie przez dwa lata – posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki kapitałowej wypłacającej dywidendę,

¦ spółka kapitałowa uzyskująca dywidendę nie może korzystać ze zwolnienia z CIT od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2015-07-14 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    DGP 13.07.15r Czyżby MF spowoduje nareście aby zaczęli płacić takie same podatki (CIT 8 (19+19 %) ,PIT rekiny finansowe UE co my małe firmy. Rocznie przez Luksemburg ,Kajmany, Cypr i inne raje wyprowadzali za 1-2 % ok.45 mld przez 7 lat=315mld , rządów POpartych PSL , a nasi potrafili tylko małych gnieść i niszczyć . Zrujnowali wiele firm małych rodzinnych powiększali bezrobocie.Tu w kraju na nic nie stać, na ulgi em. w aptekach, na przychodnie-kolejki, szpitale odpowiednie (leki,wyżywienie ,oprzyrządowanie,remonty), sami żarli ośmiorniczki ,kawior, policzki wołowe smirnowa, za nasze ,płacąc kartami RP, gdzie wtedy byli Ci mocni, od ukarania dotkliwie winnych (wg KK,KC) takiego naciągania ,rozpasania wybrańców wepchanych partyjnie. Oni dalej chcą tak nas uszczęśliwiać ludzie wyborcy czy oni z nas kpią sobie ???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane