statystyki

Nie będzie dodatkowych ulg dla producentów cydru

autor: Mariusz Szulc31.10.2013, 09:36; Aktualizacja: 31.10.2013, 16:33
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Obniżka stawki podatku akcyzowego na cydr (alkohol z jabłek), jaka weszła w życie od początku 2013 r., jest wystarczająca – uważa Ministerstwo Finansów.

Reklama


Reklama


W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 20426/2013) resort przypomniał, że daninę obniżono ze 158 zł do 97 zł od hektolitra trunku z zawartością alkoholu poniżej 5 proc. Ponadto zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy o akcyzie (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 108 poz. 626 z późn. zm.) jeśli za wyprodukowany cydr uiszczono przedpłatę daniny, to podatnicy nie muszą tworzyć tzw. składów podatkowych (na ich prowadzenie trzeba uzyskać zezwolenie naczelnika urzędu celnego).

Zdaniem MF takie zapisy są wystarczającym ułatwieniem zarówno dla hurtowników, jak i dla pojedynczych sadowników. Właśnie o sytuację tych ostatnich pytał w interpelacji poseł PO Marek Łapiński. Przypomniał, że cydr po fermentacji z czystego soku jabłkowego prawie zawsze ma ponad 5 proc. alkoholu, co nie pozwala na skorzystanie z ulg. Napój nieprzekraczający takiego poziomu o wiele łatwiej wytworzyć w specjalnych zakładach na skalę przemysłową.

Ministerstwo Finansów zignorowało te argumenty i przypomniało, że przedsiębiorcy sami oceniają opłacalność swojej działalności na danym rynku, a obniżona stawka akcyzy na cydr jest wystarczającym wsparciem dla produkcji tego lekkiego alkoholu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Ktoś tam(2013-11-04 14:28) Odpowiedz 00

    "przedpłata daniny"?? wtf

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama