W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 20426/2013) resort przypomniał, że daninę obniżono ze 158 zł do 97 zł od hektolitra trunku z zawartością alkoholu poniżej 5 proc. Ponadto zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy o akcyzie (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 108 poz. 626 z późn. zm.) jeśli za wyprodukowany cydr uiszczono przedpłatę daniny, to podatnicy nie muszą tworzyć tzw. składów podatkowych (na ich prowadzenie trzeba uzyskać zezwolenie naczelnika urzędu celnego).

Zdaniem MF takie zapisy są wystarczającym ułatwieniem zarówno dla hurtowników, jak i dla pojedynczych sadowników. Właśnie o sytuację tych ostatnich pytał w interpelacji poseł PO Marek Łapiński. Przypomniał, że cydr po fermentacji z czystego soku jabłkowego prawie zawsze ma ponad 5 proc. alkoholu, co nie pozwala na skorzystanie z ulg. Napój nieprzekraczający takiego poziomu o wiele łatwiej wytworzyć w specjalnych zakładach na skalę przemysłową.

Ministerstwo Finansów zignorowało te argumenty i przypomniało, że przedsiębiorcy sami oceniają opłacalność swojej działalności na danym rynku, a obniżona stawka akcyzy na cydr jest wystarczającym wsparciem dla produkcji tego lekkiego alkoholu.