Duża nowela ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzi szereg rewolucyjnych zmian dla podatników VAT. Podczas rozliczania PIT za 2016 rok skorzystamy z nowych ulg, a część przedsiębiorców zastosuje obniżoną stawkę CIT. Właściciele samochodów będą musieli oswoić się z nowymi stawkami podatku. To tylko część zmian, jakie czekają podatników w 2017 roku.
Zobacz również
1
Poprawa ściągalności podatku czyli duża nowela VAT
Efektem „dużej” noweli ustawy o VAT ma być ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru daniny. Narzędziem ku temu na być m. in przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych. Łatwiej będzie też wykluczyć nieuczciwe podmioty z rejestru podatników VAT.
O tym, kiedy naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł wykluczyć przedsiębiorcę z tej listy i o innych zmianach w VAT, które nastąpią już w styczniu 2017 roku przeczytasz tutaj>>>>>
ShutterStock
2
Jednolity Plik Kontrolny. Kogo obejmie w 2017 roku?
Duże przedsiębiorstwa jako pierwsze musiały zastosować JPK w kontaktach z fiskusem. Taki sposób raportowania dotknie także małe i średnie podmioty a także mikro przedsiębiorców. Małe o średnie podmioty od 1 stycznia 2017 będą musiały przekazywać ewidencję VAT w formie JPK. Z kolei 31 stycznia 2017 roku mija termin na złożenie informacji o prowadzonej ewidencji VAT za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2016 roku. Mowa tu o dużych podmiotach sektora finansów publicznych tj. jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, podmioty lecznicze, szkoły i placówki niepubliczne.
Dowiedz się więcej na temat jednolitego pliku kontrolnego>>>>>
ShutterStock
3
Jak prowadzić ewidencję VAT od 2017 roku?
Od 1 stycznia 2017 roku zaczną obowiązywać nowe regulacje w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji VAT. Chodzi o zakres danych, jakie podatnik musi uwzględnić w rejestrze. Nowelizacja rozszerza dotychczasowy zakres informacji ujawnianych w ewidencji VAT o dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej .
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>> >>>
ShutterStock
4
CIT: Kto skorzysta z obniżonej stawki?
Wysokość stawki CIT spadnie z poziomu 19 proc. do 15 proc. Nie każdy przedsiębiorca od 2017 roku będzie mógł skorzystać z niższej stawki podatku. Ustawa przewiduje obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych dla małych podatników. Z opublikowanej przez resort finansów informacji wynika, że z obniżonej stawki podatku będzie mogło skorzystać blisko 400 tys. podatników CIT.
Aby kwalifikować się do tej grupy przedsiębiorców, trzeba spełniać określone warunki. O nich przeczytasz tutaj>> >>>
ShutterStock
5
Co wpłynie na wysokość stawki akcyzy od samochodów?
Wysokość akcyzy od samochodów ma być uzależniona od pojemności silnika i normy emisji spalin, ale kwota podatku będzie obniżana wraz z wiekiem samochodu – wynika z planów resortu finansów. Im niższą normę emisji poziomu spalin spełnia dany pojazd (a więc posiada gorsze parametry środowiskowe w zakresie emisji spalin), tym stawka akcyzy ma być wyższa.
Dowiedz się kto zyska, a kto straci na nowych zasadach>>>>>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję