Jest wiele uwag do nowej akcyzy od aut

autor: Agnieszka Pokojska06.12.2016, 07:37; Aktualizacja: 06.12.2016, 09:23
samochody, motoryzacja, transport

Zdaniem eksperta najnowszy projekt ustawy zablokuje import aut starszych z większymi silnikami.źródło: ShutterStock

Nadal są wątpliwości, czy zmieniony podatek od samochodów będzie zgodny z przepisami unijnymi. Importerzy sprzeciwiają się też objęciu nim pojazdów dostawczych.

Chodzi o senacki projekt, który – jak pisaliśmy – zakłada objęcie samochodów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony zmienionym podatkiem akcyzowym. O jego wysokości mają decydować: pojemność silnika, emisja spalin wyrażona normą Euro i wskaźnik deprecjacji wartości samochodu. Chcąc wyliczyć podatek, trzeba będzie zajrzeć do tabeli stawek opublikowanej w ustawie (zależnych od normy euro i pojemności silnika), a następnie skorygować stawkę o wskaźnik deprecjacji.

Niezgodność z przepisami UE

Taka propozycja miała zapewnić, że – w przeciwieństwie do wcześniejszych założeń – tym razem wszystko będzie zgodne z przepisami unijnymi i wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 2007 r. w sprawie Brzeziński przeciwko Izbie Celnej w Warszawie (sygn. akt C-313/05). Jednak firmy z rynku motoryzacyjnego nie podzielają tego zdania.

Maciej Szymajda, wiceprezes StowarzyszeniaKomisów.pl zwraca uwagę, że w sprawie rozpatrzonej przez TSUE niezgodność przepisów brała się z tego, że akcyza od używanych samochodów sprowadzanych z UE była wyższa niż takich samych kupionych w Polsce.

Twierdzi, że o ile propozycja uzależniająca wysokość akcyzy od wieku auta i pojemności silnika była ewidentnie niezgodna z przepisami UE, to w przypadku obecnej nie jest to aż tak widoczne na pierwszy rzut oka.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane