statystyki

Ustalenie wieku samochodu będzie problemem

autor: Agnieszka Pokojska14.12.2016, 07:55; Aktualizacja: 14.12.2016, 08:54
Samochód, kierowca

Dla zastosowania wskaźnika deprecjacji będzie miało znaczenie, w którym miesiącu odbyła się rejestracjaźródło: ShutterStock

Akcyza jednak będzie naliczana od pojazdów o DMC do 3,5 tony. Poprawka, którą wcześniej zapowiadano, ostatecznie nie została wczoraj zgłoszona.

Budziło to sprzeciw importerów, bo to oznacza, że podatkiem akcyzowym będą objęte również małe samochody dostawcze. Importerzy domagali się zmiany w tym zakresie. Ostatecznie jednak taka poprawka nie została zgłoszona podczas wczorajszych prac Senatu. Nadal jeszcze może ona zostać wprowadzona, ale już w Sejmie.

Bez zmian pozostaje też założenie, że o wysokości akcyzy od aut mają decydować: pojemność silnika, emisja spalin wyrażona normą Euro i wskaźnik deprecjacji. Ten ostatni ma uwzględniać utratę wartości samochodu. Ma być on liczony od dnia pierwszej rejestracji pojazdu dokonanej poza terytorium kraju do dnia powstania obowiązku podatkowego. Już teraz jednak widać, że kłopot może być z ustaleniem daty pierwszej rejestracji. – Zwłaszcza gdy auto jest spoza Unii – zauważa Mateusz Jopek, ekspert w PwC.

Wskazuje, że projektowane przepisy nie przewidują, w jaki sposób ustalać datę pierwszej rejestracji albo chociażby co należy przez nią rozumieć.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane