statystyki

Jest wiele uwag do nowej akcyzy od aut

autor: Agnieszka Pokojska06.12.2016, 07:37; Aktualizacja: 06.12.2016, 09:23
samochody, motoryzacja, transport

Zdaniem eksperta najnowszy projekt ustawy zablokuje import aut starszych z większymi silnikami.źródło: ShutterStock

Nadal są wątpliwości, czy zmieniony podatek od samochodów będzie zgodny z przepisami unijnymi. Importerzy sprzeciwiają się też objęciu nim pojazdów dostawczych.

Chodzi o senacki projekt, który – jak pisaliśmy – zakłada objęcie samochodów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony zmienionym podatkiem akcyzowym. O jego wysokości mają decydować: pojemność silnika, emisja spalin wyrażona normą Euro i wskaźnik deprecjacji wartości samochodu. Chcąc wyliczyć podatek, trzeba będzie zajrzeć do tabeli stawek opublikowanej w ustawie (zależnych od normy euro i pojemności silnika), a następnie skorygować stawkę o wskaźnik deprecjacji.

Niezgodność z przepisami UE

Taka propozycja miała zapewnić, że – w przeciwieństwie do wcześniejszych założeń – tym razem wszystko będzie zgodne z przepisami unijnymi i wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 2007 r. w sprawie Brzeziński przeciwko Izbie Celnej w Warszawie (sygn. akt C-313/05). Jednak firmy z rynku motoryzacyjnego nie podzielają tego zdania.

Maciej Szymajda, wiceprezes StowarzyszeniaKomisów.pl zwraca uwagę, że w sprawie rozpatrzonej przez TSUE niezgodność przepisów brała się z tego, że akcyza od używanych samochodów sprowadzanych z UE była wyższa niż takich samych kupionych w Polsce.

Twierdzi, że o ile propozycja uzależniająca wysokość akcyzy od wieku auta i pojemności silnika była ewidentnie niezgodna z przepisami UE, to w przypadku obecnej nie jest to aż tak widoczne na pierwszy rzut oka.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane