Odzież i buty dla dzieci nadal z 23 proc. VAT

autor: Mariusz Szulc29.11.2016, 07:26; Aktualizacja: 29.11.2016, 08:41
VAT

Rząd poczeka z obniżką podatku na ubranka i obuwie dziecięce na decyzje Brukseli. Jej wejście w życie w 2017 r. kosztowałoby budżet 1,7 mld zł – poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na poselską interpelację.źródło: ShutterStock

Rząd poczeka z obniżką podatku na ubranka i obuwie dziecięce na decyzje Brukseli. Jej wejście w życie w 2017 r. kosztowałoby budżet 1,7 mld zł – poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na poselską interpelację.

Wiceminister wyjaśnił, że Polska nie może samodzielnie podjąć decyzji o takiej obniżce. System VAT jest bowiem zharmonizowany i co do zasady nie pozwala na stosowanie jakichkolwiek preferencji przy sprzedaży ubrań dziecięcych. Obecnie taką możliwość mają tylko trzy kraje: Wielka Brytania, Irlandia i Luksemburg – przypomniał Skiba. Dodał, że pozwala im na to art. 115 dyrektywy VAT. Reszta państw, tak jak Polska musi pobierać podatek od sprzedaży ubranek dziecięcych według stawki podstawowej (u nas 23 proc.).

Wiceminister poinformował, że samodzielna decyzja o obniżce podatku, wbrew stanowisku Brukseli, mogłaby się skończyć skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE. Już raz spotkało to Polskę – za to, że do końca 2011 r. pobierała VAT od sprzedaży ubranek dziecięcych według obniżonej stawki. Nasz kraj przegrał 28 października 2010 r. sprawę przez TSUE (sygn. akt C-49/09) i zmuszony był zaostrzyć przepisy.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • hipokryci(2018-04-09 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    To obniżcie podatki ogólnie, a nie czekajcie na Brukselę! Pięść się zaciska od takich tłumaczeń.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane