statystyki

Bruksela ściągnie daninę nawet spoza Unii

autor: Mariusz Szulc29.11.2016, 07:26; Aktualizacja: 29.11.2016, 08:47
Potwierdzili to przedstawiciele biura prasowego KE w odpowiedzi na pytanie DGP.

Potwierdzili to przedstawiciele biura prasowego KE w odpowiedzi na pytanie DGP.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska chce negocjować umowy z krajami nienależącymi do Wspólnoty (np. z Norwegią), aby łatwiej odzyskiwać podatek od towarów i usług nierozliczony na jej terenie.

Potwierdzili to przedstawiciele biura prasowego KE w odpowiedzi na pytanie DGP.

Chodzi o sytuacje, gdy np. działająca w Polsce norweska spółka sprzedała towar bądź usługę polskiemu podmiotowi, ale nie rozliczyła z tego tytułu podatku od towarów i usług. Jeśli dojdzie do zawarcia umowy między Unią a Norwegią, to polski urząd skarbowy będzie mógł wystąpić do norweskiego fiskusa o pomoc w ściągnięciu nierozliczonego w naszym kraju podatku. W takiej sytuacji norwescy urzędnicy wyegzekwują daninę i przekażą ją Polsce.

Bruksela liczy na to, że w ten sposób nie tylko zmniejszy ogromną lukę w poborze VAT, ale też koszty administracyjne i egzekucyjne ponoszone przez unijnego fiskusa. Urzędnicy w krajach członkowskich pozyskają też więcej informacji na temat niezarejestrowanych na terenie ich państw podmiotów z krajów trzecich – podkreśliło biuro prasowe KE.


Pozostało jeszcze 23% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane