statystyki

Podatek od towarów i usług: Wykreślenie z rejestru VAT pułapką dla podatników

autor: Paweł Stępkowski28.11.2016, 09:43; Aktualizacja: 20.12.2016, 12:57
VAT

Jedną z kluczowych propozycji zmian jest możliwość odmowy rejestracji podatnika VAT lub wykreślenia go z rejestru bez zawiadamiania go o tym.źródło: ShutterStock

Od przyszłego roku wejdzie w życie przygotowywana od września nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Uchwalone zmiany mają zmierzać do uszczelnienia systemu podatkowego oraz skuteczniejszego zwalczania oszustw w zakresie VAT. W ciągu ostatniego miesiąca propozycje, które się w nim znalazły, były szeroko komentowane w mediach. Wskazywano, że znajdujące się w nim rozwiązania są zbyt restrykcyjne, a zmiany uderzą głównie w uczciwych podatników. Niektóre z proponowanych zmian będą oddziaływały także na ich kontrahentów.

Skuteczność planowanych działań jest jednak wątpliwa. Chociaż fiskus zauważa, że od strony formalnej dokumentacja podmiotów uczestniczących w oszukańczych transakcjach jest bez zastrzeżeń, to proponowane rozwiązania opierają się właśnie na zwiększeniu formalizmów. Trudno się spodziewać, że podmioty, w które zmiany mają uderzyć, będą miały trudności z dostosowaniem się do nich. Natomiast licznym obowiązkom formalnym już teraz trudno spros, będąc skupieni na biznesi, nie odnajdują się w gąszczu przepisów i ciągłych nowelizacji. Cel ustawy jest ze wszech miar słuszny, lecz konieczne jest także uwzględnienie przypadków, kiedy charakter działalności podatnika ogranicza możliwości skontaktowania się z nim przez organy podatkowe w formie innej niż pisemnej, np. częste podróże biznesowe, zarejestrowanie się podmiotu zagranicznego jako podatnika VAT czynnego itp.

Jedną z kluczowych propozycji zmian jest możliwość odmowy rejestracji podatnika VAT lub wykreślenia go z rejestru bez zawiadamiania go o tym. W toku prac nad projektem podnoszono, że wprowadzenie proponowanych zmian może spowodować, że braku lub utraty z niezawinionych przyczyn statusu podatnika VAT czynnego podatnik może nie być świadomy. Informację o tym poweźmie dopiero po złożeniu deklaracji podatkowej.

Przepisy uzależniają od posiadania statusu czynnego podatnika różne skutki podatkowe. Powstaje ryzyko, że podatnik, nie mając wiedzy o wykreśleniu, dokona transakcji mających odmienne skutki od tych przez niego przewidywanych. Będzie to miało wpływ także na rozliczenia kontrahentów. Dotyczy to głównie transakcji wewnątrzwspólnotowych i transakcji zbycia nieruchomości dokonywanych z wyborem opodatkowania.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane