statystyki

Odzyskanie działki od oszusta to jej nabycie

autor: Mariusz Szulc29.11.2016, 20:00
budowa, dom, nieruchomości

Chodziło o kobietę, która w maju 2010 r. sprzedała nieruchomość.źródło: ShutterStock

Kto odzyska własność nieruchomości od nieuczciwego kupującego, nie sprzeda jej ponownie bez podatku przed upływem pięciu lat – wynika z interpretacji dyrektora warszawskiej izby.

Rozwiązaniem mogłoby być wprawdzie przeznaczenie uzyskanego dochodu na cele mieszkaniowe, ale w tej sprawie nie zdecydował się na to sprzedawca.

Chodziło o kobietę, która w maju 2010 r. sprzedała nieruchomość. Kupujący nie zapłacił jednak, ignorując własne zobowiązania umowne oraz liczne wezwania. Kobieta złożyła w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu oszustwa. Zanim jednak zakończono postępowanie, odstąpiła od umowy (powołując się na brak zapłaty przez kupującego) i wniosła pozew do sądu o zobowiązanie kupującego do przeniesienia własności nieruchomości na jej rzecz.

Sąd w grudniu 2013 r. uznał odstąpienie od umowy za skuteczne i zobowiązał kupującego do zwrotu nieruchomości. Ten złożył oświadczenie o jej zwrocie w formie aktu notarialnego, a kobieta odstąpiła od dalszych roszczeń pod jego adresem.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane