statystyki

FIZ z szansą na przyhamowanie drakońskich zamiarów fiskusa

autor: Mariusz Szulc07.11.2016, 07:23; Aktualizacja: 07.11.2016, 07:43
Opodatkowanie FIZ grozi utrudnieniami w pozyskiwaniu finansowania przez małych i średnich przedsiębiorców

Opodatkowanie FIZ grozi utrudnieniami w pozyskiwaniu finansowania przez małych i średnich przedsiębiorcówźródło: ShutterStock

Poprawka, która złagodziłaby plan opodatkowania zamkniętych funduszy inwestycyjnych, najprawdopodobniej zostanie złożona dopiero na następnym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych.

Projekt wzbudził ogromne kontrowersje wśród posłów. Mają oni wrócić do prac nad nim 14 listopada br., gdy znane już będą opinie na jego temat: Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego, a także oficjalne stanowisko rządu. Bez tego nie ma mowy o jakichkolwiek dalszych ruchach – zgodzili się posłowie.

Bez konsultacji

Chodzi o opisywany w DGP nr 213/2016 poselski projekt nowelizacji obu ustaw o podatkach dochodowych: PIT i CIT. Zakłada on likwidację zwolnienia z CIT dla funduszy inwestycyjnych: zamkniętych – w całości, otwartych - częściowo, poprzez zamianę dotychczasowego zwolnienia podmiotowego na podmiotowo-przedmiotowe.

Ma to – jak uzasadniają autorzy projektu – postawić tamę optymalizacjom. Ich głównym narzędziem stały się zamknięte fundusze inwestycyjne (FIZ), bo pozwalają one dopasować strategię działania do potrzeb konkretnych inwestorów.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane