statystyki

Dofinansowanie będące zwrotem kosztów jest bez VAT

autor: Łukasz Zalewski22.08.2016, 17:30
vat

Sąd uznał, że dotacja na realizację projektu badawczo-rozwojowego, którą otrzyma spółka, ma pokryć tylko koszty związane z realizacją projektuźródło: ShutterStock

Dotacja na realizację projektu badawczo-rozwojowego, która pokrywa tylko koszty z nim związane, nie wchodzi do obrotu i tym samym nie podlega opodatkowaniu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej badania naukowe i prace rozwojowe. Przystąpiła ona do konsorcjum z inną firmą (liderem). Zostało ono utworzone w celu uzyskania dofinansowania oraz realizacji projektu na rzecz innego podmiotu (B). Konsorcjum zawarło z nim umowę na wykonanie projektu, który miał być finansowany częściowo z dofinansowania z B, a częściowo wkładem własnym członków konsorcjum, czyli spółki i lidera.

Źródłem dofinansowania z B miała być dotacja celowa z budżetu państwa. Z tych pieniędzy spółka miała pokryć zasadniczą część kosztów ponoszonych w związku z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w ramach projektu.

Spółka uważała, że dotacja uzyskana z B nie podlega opodatkowaniu, bo nie wpływa na podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy o VAT. Sądziła natomiast, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących zakupy dokonywane w ramach realizacji projektu.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane