statystyki

Dofinansowanie będące zwrotem kosztów jest bez VAT

autor: Łukasz Zalewski22.08.2016, 17:30
vat

Sąd uznał, że dotacja na realizację projektu badawczo-rozwojowego, którą otrzyma spółka, ma pokryć tylko koszty związane z realizacją projektuźródło: ShutterStock

Dotacja na realizację projektu badawczo-rozwojowego, która pokrywa tylko koszty z nim związane, nie wchodzi do obrotu i tym samym nie podlega opodatkowaniu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej badania naukowe i prace rozwojowe. Przystąpiła ona do konsorcjum z inną firmą (liderem). Zostało ono utworzone w celu uzyskania dofinansowania oraz realizacji projektu na rzecz innego podmiotu (B). Konsorcjum zawarło z nim umowę na wykonanie projektu, który miał być finansowany częściowo z dofinansowania z B, a częściowo wkładem własnym członków konsorcjum, czyli spółki i lidera.

Źródłem dofinansowania z B miała być dotacja celowa z budżetu państwa. Z tych pieniędzy spółka miała pokryć zasadniczą część kosztów ponoszonych w związku z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w ramach projektu.

Spółka uważała, że dotacja uzyskana z B nie podlega opodatkowaniu, bo nie wpływa na podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy o VAT. Sądziła natomiast, że przysługuje jej prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących zakupy dokonywane w ramach realizacji projektu.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane