statystyki

NSA: Kto nie zdążył przed fiskusem - dopłaci

autor: Patrycja Dudek22.08.2016, 07:45; Aktualizacja: 22.08.2016, 09:00
pieniądze

Fiskus uważał, że na zapłatę daniny według stawki 2-proc. jest już za późno.źródło: ShutterStock

Nie można uiścić podatku według zwykłej stawki, gdy urząd już rozpocznie czynności sprawdzające, kontrolę lub postępowanie podatkowe. Inaczej nikt nie liczyłby się z sankcją.

Tak orzekł niedawno NSA. To nie pierwszy taki wyrok. W sądzie kasacyjnym zdążyła się już ukształtować linia orzecznicza, z której wynika, że gdy organ rozpocznie już czynności sprawdzające, postępowanie lub kontrolę podatkową, to zastosowanie ma wyłącznie 20-proc. sankcyjna stawka podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). I to nawet, gdy zobowiązanie nie zdążyło się jeszcze przedawnić, a więc teoretycznie podatnik mógłby jeszcze zapłacić podatek według zwykłej stawki wraz z odsetkami.

Sprawa dotyczyła kobiety, której powierzono pieniądze w depozyt nieprawidłowy. Stosuje się do niego analogiczne zasady opodatkowania jak do pożyczki. Po otrzymaniu pieniędzy kobieta miała więc 14 dni na to, by zgłosić fiskusowi otrzymanie depozytu i zapłacić 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Mogła też uregulować daninę później, ale wtedy musiałaby dopłacić odsetki za zwłokę.

Gdy jednak tak zrobiła i zapłaciła podatek według stawki 2-proc. wraz z odsetkami za trzy lata, okazało się, że fiskus zażądał od niej 20 proc.

Powodem było to, że danina została zapłacona dopiero wtedy, gdy podatniczka otrzymała informację o tym, iż fiskus będzie weryfikował jej rozliczenia, podejrzewając ją o ukrywanie dochodów. Kobiecie groziło 75-proc. PIT od nieujawnionych dochodów. Postanowiła więc przyznać się, skąd naprawdę ma pieniądze. Uważała, że wystarczy zapłacić daninę przed powołaniem się na depozyt i wtedy sankcyjny przepis nie będzie miał zastosowania. Argumentowała, że zgodnie z art. 7 ust. 5 pkt 1 ustawy o PCC, sankcyjna stawka obowiązuje tylko wtedy, gdy podatnik powoła się przed fiskusem na depozyt nieprawidłowy (lub pożyczkę), od którego należny podatek nie został zapłacony. Tymczasem ona najpierw zapłaciła podatek z odsetkami, a dopiero potem powołała się na depozyt.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane