statystyki

Sam wyrok TSUE to za mało, by pozbawić zwolnienia z VAT

autor: Jakub Pawłowski24.08.2016, 07:16; Aktualizacja: 24.08.2016, 08:55
VAT

Spółka była przekonana, że ma prawo do zwolnienia w VAT.źródło: ShutterStock

Usługa likwidacji szkód jest częścią usługi ubezpieczeniowej i podlega zwolnieniu z VAT, nawet jeżeli wykonuje ją inny podmiot niż ubezpieczyciel sprawcy wypadku – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę będącą towarzystwem ubezpieczeniowym, która zawarła umowę wielostronną z innymi zakładami ubezpieczeniowymi i podzieliła się z nimi obowiązkami. Miało to usprawnić i przyspieszyć świadczenie usług ubezpieczenia OC. W ramach porozumienia spółka, reprezentująca poszkodowanego, wykonywała czynności bezpośredniej likwidacji szkód na rzecz zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku. Usługi te polegały m.in. na ustalaniu, jak poważne były straty i na ile należy wycenić naprawy.

Spółka była przekonana, że ma prawo do zwolnienia w VAT przewidzianego dla usług ubezpieczeniowych w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT. Wynika z niego, że zwolnione z podatku są m.in. usługi ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił spółce prawa do zwolnienia. Uznał, że usługi likwidacji szkód powinny być opodatkowane stawką 23 proc., bo po pierwsze nie są one usługami ubezpieczeniowymi, a po drugie nie świadczy ich uprawniony do tego podmiot. Na potwierdzenie przywołał orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, w tym wyrok z 17 marca 2016 r. (sygn. akt C-40/15). Wywiódł z niego, że usługę ubezpieczeniową może świadczyć tylko taki podmiot, którego łączy z klientami stosunek prawny.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane