statystyki

Fiskus nie może zająć majątku, nie dopełniwszy wymogów formalnych

autor: Jakub Pawłowski22.08.2016, 16:00
prawo

Sądy obu instancji orzekły jednak, że rację w tym sporze ma podatniczka.źródło: ShutterStock

Brak daty nadania klauzuli o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji uniemożliwia wszczęcie postępowania egzekucyjnego – uznał NSA.

Sprawa była niecodzienna. Zdziwienia z determinacji organów podatkowych, które złożyły skargę kasacyjną na niekorzystne dla nich rozstrzygnięcie sądu wojewódzkiego, nie krył sam sędzia sprawozdawca Sławomir Presnarowicz.

Spór zaczął się w sierpniu 2013 r., kiedy to naczelnik urzędu skarbowego – w ramach postępowania egzekucyjnego – dokonał zabezpieczenia na majątku mieszkanki i zajął jej konto w banku. Wysłał jej odpis tytułu wykonawczego i zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego. Problem polegał na tym, że dokumenty te nie spełniały wymogów formalnych. Nadając klauzulę o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji, naczelnik nie przystawił bowiem pieczęci nagłówkowej ani nie wpisał daty nadania dokumentu.

Podatniczka mu to wytknęła. W złożonych zarzutach podniosła, że klauzula, która nie spełnia wymogów formalnych, nie istnieje, a to z kolei oznacza, że organ nie mógł w ogóle wszcząć postępowania.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-08-22 17:39) Zgłoś naruszenie 10

    Autor się myli . Fiskus , jak każdy składnik mafii państwowej - i agentury - może nie tylko zająć , ale i okraść z majątku obywatela . A łańcuchowy , też taki sam składnik , ten złodziejski i bandycki numer stosowną legitymacją opatrzy . Powyższe może w równym stopniu dotyczyć zarówno procederu bankowego , jak i pospolitego elementu kryminalnego . Teraz , przypominam , już na rachunek PiS-u .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane