statystyki

Fiskus nie może zająć majątku, nie dopełniwszy wymogów formalnych

autor: Jakub Pawłowski22.08.2016, 16:00
prawo

Sądy obu instancji orzekły jednak, że rację w tym sporze ma podatniczka.źródło: ShutterStock

Brak daty nadania klauzuli o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji uniemożliwia wszczęcie postępowania egzekucyjnego – uznał NSA.

Sprawa była niecodzienna. Zdziwienia z determinacji organów podatkowych, które złożyły skargę kasacyjną na niekorzystne dla nich rozstrzygnięcie sądu wojewódzkiego, nie krył sam sędzia sprawozdawca Sławomir Presnarowicz.

Spór zaczął się w sierpniu 2013 r., kiedy to naczelnik urzędu skarbowego – w ramach postępowania egzekucyjnego – dokonał zabezpieczenia na majątku mieszkanki i zajął jej konto w banku. Wysłał jej odpis tytułu wykonawczego i zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego. Problem polegał na tym, że dokumenty te nie spełniały wymogów formalnych. Nadając klauzulę o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji, naczelnik nie przystawił bowiem pieczęci nagłówkowej ani nie wpisał daty nadania dokumentu.

Podatniczka mu to wytknęła. W złożonych zarzutach podniosła, że klauzula, która nie spełnia wymogów formalnych, nie istnieje, a to z kolei oznacza, że organ nie mógł w ogóle wszcząć postępowania.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-08-22 17:39) Zgłoś naruszenie 10

    Autor się myli . Fiskus , jak każdy składnik mafii państwowej - i agentury - może nie tylko zająć , ale i okraść z majątku obywatela . A łańcuchowy , też taki sam składnik , ten złodziejski i bandycki numer stosowną legitymacją opatrzy . Powyższe może w równym stopniu dotyczyć zarówno procederu bankowego , jak i pospolitego elementu kryminalnego . Teraz , przypominam , już na rachunek PiS-u .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane