statystyki

Fiskus przyczynił się do powstania nadpłaty? Odda z odsetkami

autor: Katarzyna Jędrzejewska11.08.2016, 07:15; Aktualizacja: 11.08.2016, 08:04
podatki dokumenty urzędnik

Oprocentowanie nadpłaty ma niwelować negatywne skutki związane z tym, iż podatnik nie mógł przez pewien czas dysponować nadpłaconą kwotą.źródło: ShutterStock

Jeżeli urząd w jakimkolwiek stopniu przyczynił się do powstania nadpłaty, to podatnikowi należy się oprocentowanie już od dnia, kiedy zapłacił za dużo – potwierdził NSA.

Chodziło o spółkę, która najpierw wykazała w deklaracji podatek od nieruchomości, ale potem złożyła korektę, uważając, że nie jest nic winna gminnemu fiskusowi. Stwierdziła, że jako zakład pracy chronionej jest zwolniona z podatku.

Prezydent miasta i samorządowe kolegium odwoławcze uważali inaczej. Po uchylającym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi prezydent wydał kolejną decyzję. Była ona jeszcze bardziej niekorzystna dla spółki – wynikało z niej, że firma powinna zapłacić ponad 346 tys. zł podatku.

Ostatecznie, po skutecznym odwołaniu się przez spółkę do SKO, stanęło na tym, że ma ona zapłacić o ponad 100 tys. zł mniej. Tego już nie kwestionowała.

Podliczyła natomiast, ile już do tej pory fiskus od niej wyegzekwował. Okazało się, że nadpłaciła prawie 86 tys. zł. Domagała się więc nie tylko zwrotu tej kwoty, ale i oprocentowania i to licząc już od dnia powstania nadpłaty.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane