statystyki

Fiskus nie odpowiada za błędną odpowiedź

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska19.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 19.07.2016, 07:50
pieniądze

Podatek, i to z odsetkami, muszą natomiast zapłacić podatnicy, którzy uzyskają odpowiedź w inny sposób, np. wysyłając petycję do ministra, dzwoniąc na infolinię, czy pytając urzędnika w okienkuźródło: ShutterStock

Interpretacja indywidualna chroni bardziej niż odpowiedź na petycję, ale nie daje prawa do odsetek w razie pomyłki fiskusa. – Oprocentowane są tylko nadpłaty powstałe w sytuacjach wyraźnie określonych w przepisach. Nie zostały wśród nich wymienione przypadki zmiany interpretacji indywidualnych – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach 30 czerwca 2016 r. (nr IBPB-2-2/4518-7/16/MM).

Stwierdził, że zgodnie z art. 78 par. 3 ordynacji podatkowej, oprocentowanie nadpłaty przysługuje w przypadku wydania decyzji o zmianie, uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności decyzji konkretyzującej obowiązek podatkowy. Tymczasem – zdaniem dyrektora – indywidualna interpretacja nie była rozstrzygnięciem władczym, bo nie polegała na wymiarze wysokości zobowiązania podatkowego. – Nie sposób więc uznać, że pod pojęciem decyzji mieści się również interpretacja indywidualna – stwierdził.

Z taką wykładnią nie zgadza się Ireneusz Krawczyk, partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. – Nie ulega wątpliwości, że nadpłata powstała w wyniku wadliwego działania organu podatkowego, który błędnie poinformował podatnika o zakresie ciążących na nim obowiązków – podkreśla ekspert. Dlatego, w jego przekonaniu, oprocentowanie jest swoistego rodzaju odszkodowaniem i dochodzenie go jest właściwsze, biorąc pod uwagę wartości konstytucyjne (art. 77 ust. 1 konstytucji), niż zmuszanie podatnika do uciążliwej drogi postępowania cywilnego.

Na poparcie swojej tezy ekspert przywołuje prawomocny wyrok WSA w Kielcach z 2009 r. (sygn. akt I SA/Ke 43/09).

Nie ma odsetek


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane