statystyki

Dobrowolnie odchodzący z firmy musi zapłacić podatek

autor: Łukasz Zalewski27.08.2016, 14:30
zwolnienie bezrobotny dokumenty

Rozwiązanie umowy o pracę w ramach PDO jest alternatywą dla zwolnień grupowych.źródło: ShutterStock

Pani Stefania zastanawia się, czy nie skorzystać z oferowanego przez jej zakład pracy programu dobrowolnych odejść. Niedaleko jej do wieku przedemerytalnego, a pieniądze z programu prawdopodobnie wystarczyłyby, żeby dotrwać do emerytury, nie podejmując nowej pracy (choć nie wyklucza ona, że znajdzie nowe zajęcie). Pyta jednak, jak do tego rodzaju odpraw podchodzi fiskus. – Czy będę musiała się wypłatą podzielić z urzędem skarbowym, czy też takie środki są zwolnione z podatku dochodowego – pyta czytelniczka.

Niestety, pani Stefania, jeśli zdecyduje się skorzystać z programu dobrowolnych odejść, będzie musiała podzielić się pieniędzmi z fiskusem. Innymi słowy, będzie musiała zapłacić podatek od kwoty wypłaconej w ramach programu. Niestety takie negatywne dla podatników stanowisko zajmują obecnie sądy administracyjne (np. wyrok WSA w Warszawie z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1991/15). Co więcej, również minister finansów wydał 23 czerwca tego roku interpretację ogólną (nr DD3.8201.1.2016.MCA), która również nie jest korzystna dla podatników.

Interpretacja ogólna ujednoliciła interpretacje wydawane dotychczas przez poszczególnych dyrektorów izb skarbowych. Jak informowaliśmy w DGP, w ramach PDO wypłacane były odszkodowania i rekompensaty, ale także odprawy. W zależności od sformułowań w poszczególnych umowach, organy podatkowe pozwalały (bądź nie) na zwolnienie z VAT. W interpretacjach indywidualnych, wydawanych przed rozstrzygnięciem ministra finansów, dyrektorzy izb skarbowych jednolicie przyznawali, że odszkodowania są zwolnione z PIT, jeśli wysokość i zasady ich wypłaty wynikają wprost z porozumień zbiorowych czy też regulaminu PDO, sporządzonych na podstawie art. 9 par. 1 kodeksu pracy. Przykładowo takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 grudnia 2015 r. (IBPB-2-1/4511-497/15/MD). Z kolei podatnicy, którzy w umowach w ramach programów dobrowolnych odejść mieli zapis, z którego wynikało, że otrzymują rekompensatę, dostawali rozbieżne interpretacje. Część dyrektorów izb skarbowych utożsamiało rekompensatę z odszkodowaniem (np. dyrektor IS w Poznaniu w interpretacji ILPB2/4511-1-1041/15-4/DJ) i przyznawało, że są one zwolnione z podatku. Część dyrektorów prezentowała jednak przeciwne stanowisko, nie pozwalając tym samym na zwolnienie z PIT.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane