statystyki

Kiedy rabaty i prezenty dla pracownika są opodatkowane

autor: Mariusz Szulc14.07.2016, 19:00
książki, prezent, Boże Narodzenie

Urzędnicy podatkowi są zdania, że VAT trzeba płacić od wartości rynkowej świadczeń dla pracownikówźródło: ShutterStock

Pracodawca, który chce zwiększyć efektywność pracy podwładnego, niejednokrotnie przekazuje mu różnego rodzaju benefity. To jednak dla obu stron wiąże się z obowiązkiem rozliczenia z fiskusem.

Czy pracowniczy pakiet medyczny to przychód

Szef pana Emila wykupił mu kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne. Na jego podstawie podwładny może skorzystać zarówno z bezpłatnej, jak i częściowo odpłatnej opieki specjalistów. Ale pan Emil z niej w ogóle nie korzysta. Czy mimo to powstanie po jego stronie przychód i obowiązek zapłaty PIT?

TAK

Kilka lat temu kwestia nie była jasna, ale dziś jest już ostatecznie rozstrzygnięta. Pierwszy uczynił to Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch uchwałach z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FSK 1/10) i z 24 października 2011 r. (sygn. akt II FSK 7/10). Sąd kasacyjny potwierdził w nich, że wartość pakietów medycznych wykupionych przez pracodawcę jest co do zasady przychodem zatrudnionego z nieodpłatnych świadczeń (pochodzącym ze stosunku pracy). Mówiąc prościej, trzeba od tej sumy potrącić zaliczki na podatek, a podwładny musi je rozliczyć w zeznaniu rocznym. Taką wykładnię potwierdził potem Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) dotyczącym opodatkowania nieodpłatnych świadczeń. Trybunał orzekł w nim, że PIT należy się tylko od takich świadczeń, z których pracownik skorzysta dobrowolnie, są do niego przypisane indywidualnie, uzyska on w ten sposób wymierną korzyść i zostaną one spełnione w jego interesie, a nie w interesie pracodawcy. Zdaniem TK takie warunki spełniają m.in. pracownicze pakiety medyczne. Akceptując warunki pracy na etacie, zatrudniony wyraża bowiem zgodę na przyjęcie takich świadczeń, a tym samym stają się one dodatkowym elementem jego wynagrodzenia. Nie ma więc w tym przypadku znaczenia to, czy pan Emil korzysta z usług specjalistów, lecz jedynie to, że ma taką możliwość.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane