statystyki

Kiedy rabaty i prezenty dla pracownika są opodatkowane

autor: Mariusz Szulc14.07.2016, 19:00
książki, prezent, Boże Narodzenie

Urzędnicy podatkowi są zdania, że VAT trzeba płacić od wartości rynkowej świadczeń dla pracownikówźródło: ShutterStock

Pracodawca, który chce zwiększyć efektywność pracy podwładnego, niejednokrotnie przekazuje mu różnego rodzaju benefity. To jednak dla obu stron wiąże się z obowiązkiem rozliczenia z fiskusem.

Czy pracowniczy pakiet medyczny to przychód

Szef pana Emila wykupił mu kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne. Na jego podstawie podwładny może skorzystać zarówno z bezpłatnej, jak i częściowo odpłatnej opieki specjalistów. Ale pan Emil z niej w ogóle nie korzysta. Czy mimo to powstanie po jego stronie przychód i obowiązek zapłaty PIT?

TAK

Kilka lat temu kwestia nie była jasna, ale dziś jest już ostatecznie rozstrzygnięta. Pierwszy uczynił to Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch uchwałach z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FSK 1/10) i z 24 października 2011 r. (sygn. akt II FSK 7/10). Sąd kasacyjny potwierdził w nich, że wartość pakietów medycznych wykupionych przez pracodawcę jest co do zasady przychodem zatrudnionego z nieodpłatnych świadczeń (pochodzącym ze stosunku pracy). Mówiąc prościej, trzeba od tej sumy potrącić zaliczki na podatek, a podwładny musi je rozliczyć w zeznaniu rocznym. Taką wykładnię potwierdził potem Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) dotyczącym opodatkowania nieodpłatnych świadczeń. Trybunał orzekł w nim, że PIT należy się tylko od takich świadczeń, z których pracownik skorzysta dobrowolnie, są do niego przypisane indywidualnie, uzyska on w ten sposób wymierną korzyść i zostaną one spełnione w jego interesie, a nie w interesie pracodawcy. Zdaniem TK takie warunki spełniają m.in. pracownicze pakiety medyczne. Akceptując warunki pracy na etacie, zatrudniony wyraża bowiem zgodę na przyjęcie takich świadczeń, a tym samym stają się one dodatkowym elementem jego wynagrodzenia. Nie ma więc w tym przypadku znaczenia to, czy pan Emil korzysta z usług specjalistów, lecz jedynie to, że ma taką możliwość.

Podstawa prawna


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane