statystyki

Nie ustają kontrowersje wokół przekazywania prezentów o małej wartości

autor: Tomasz Strzałkowski09.07.2016, 12:30
Podatki

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ustawie o VAT opodatkowaniu podlegają czynności dokonywane za wynagrodzeniem, ale również czynności bez wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Można za takie uznać towary, których wartość nie przekracza 100 zł, o ile jest prowadzona ewidencja pozwalająca na ustalenie tożsamości obdarowanych osób. Jednak w praktyce trudno wymagać, aby miało to miejsce podczas targów czy konferencji.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ustawie o VAT opodatkowaniu podlegają czynności dokonywane za wynagrodzeniem, ale również czynności bez wynagrodzenia. W sposób oczywisty przepisy stawiają w niekorzystnej sytuacji podatników, którzy dokonują nieodpłatnych wydań towarów, gdyż ciężar VAT muszą co do zasady pokryć z własnej kieszeni.

Aby złagodzić dolegliwość związaną z opodatkowaniem nieodpłatnego wydania towarów, ustawodawca przewidział wyłączenie z opodatkowania prezentów o małej wartości i próbek. Ich nieodpłatne przekazanie, na warunkach określonych w ustawie, nie podlega VAT nawet w sytuacji, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich nabyciu. Czym są prezenty o małej wartości i próbki, i na jakich warunkach można dokonać ich nieodpłatnego przekazania?

Limit kwotowy

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywanie przez podatnika jednej osobie towarów:


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane