statystyki

Nie ustają kontrowersje wokół przekazywania prezentów o małej wartości

autor: Tomasz Strzałkowski09.07.2016, 12:30
Podatki

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ustawie o VAT opodatkowaniu podlegają czynności dokonywane za wynagrodzeniem, ale również czynności bez wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Można za takie uznać towary, których wartość nie przekracza 100 zł, o ile jest prowadzona ewidencja pozwalająca na ustalenie tożsamości obdarowanych osób. Jednak w praktyce trudno wymagać, aby miało to miejsce podczas targów czy konferencji.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ustawie o VAT opodatkowaniu podlegają czynności dokonywane za wynagrodzeniem, ale również czynności bez wynagrodzenia. W sposób oczywisty przepisy stawiają w niekorzystnej sytuacji podatników, którzy dokonują nieodpłatnych wydań towarów, gdyż ciężar VAT muszą co do zasady pokryć z własnej kieszeni.

Aby złagodzić dolegliwość związaną z opodatkowaniem nieodpłatnego wydania towarów, ustawodawca przewidział wyłączenie z opodatkowania prezentów o małej wartości i próbek. Ich nieodpłatne przekazanie, na warunkach określonych w ustawie, nie podlega VAT nawet w sytuacji, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich nabyciu. Czym są prezenty o małej wartości i próbki, i na jakich warunkach można dokonać ich nieodpłatnego przekazania?

Limit kwotowy

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywanie przez podatnika jednej osobie towarów:


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane