statystyki

Pracownicy dostają pakiety medyczne bez podatku

autor: Mariusz Szulc22.11.2016, 07:13; Aktualizacja: 22.11.2016, 08:37
Firma sądziła, że przez pierwsze pół roku w ogóle nie musi rozliczać VAT z tytułu darowizn.

Firma sądziła, że przez pierwsze pół roku w ogóle nie musi rozliczać VAT z tytułu darowizn.źródło: ShutterStock

Niezależnie od tego, czy pracodawca przekazuje podwładnym kupione im abonamenty zdrowotne za darmo, czy za niewielką opłatą, nie nalicza z tego tytułu podatku od towarów i usług – wynika z interpretacji dyrektora katowickiej izby.

Pytanie zadała firma, która chciała zapewnić pracownikom opiekę medyczną. Kupowała w tym celu pakiety zdrowotne. Przez pół roku nie płacili oni za to ani grosza, w drugiej połowie roku uiszczali równowartość ok. 10 proc. ceny.

W obu przypadkach wartość pakietu w części sfinansowanej przez pracodawcę była przychodem pracowników opodatkowanym PIT.

Firma sądziła, że przez pierwsze pół roku w ogóle nie musi rozliczać VAT z tytułu darowizn. Uważała, że miałaby taki obowiązek w świetle art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, tylko gdyby darowizny nie były związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. W tej sytuacji jednak związek jest ewidentny – przekonywała.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane