statystyki

Klauzula przeciw obejściu prawa podatkowego: Szybciej będą skargi na opinie zabezpieczające, niż na decyzje

autor: Katarzyna Jędrzejewska14.07.2016, 07:11; Aktualizacja: 14.07.2016, 08:30

- Przed próbą „wysadzenia w powietrze” klauzuli przeciw obejściu prawa podatkowego chronią nas limit 100 tys. zł oraz rozwiązanie polegające na tym, że decyzje wydaje bezpośrednio minister finansów - mówi Jan Rudowski.

Od piątku zacznie obowiązywać klauzula przeciw obejściu prawa podatkowego. Czy po uchyleniu w 2004 r. przez Trybunał Konstytucyjny poprzedniej klauzuli sądy administracyjne odczuwały potrzebę wprowadzenia jej ponownie do ordynacji podatkowej?

W sprawach, które docierały do Naczelnego Sądu Administracyjnego, nie dostrzegaliśmy takiej wyraźnej potrzeby. Być może dlatego, że administracja skarbowa nie podejmowała tego wątku. Radziła sobie w inny sposób. Problemy, jeśli się pojawiały, wiązały się wyłącznie ze stosowaniem art. 199a ordynacji podatkowej, który – przypomnę – przewiduje, że jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, to skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej. Natomiast niewątpliwie pewne uwarunkowania międzynarodowe wskazywały, że podobna klauzula powinna zostać wprowadzona w zakresie rozliczeń korporacyjnych. Taką potrzebę sygnalizowała również na spotkaniach administracja skarbowa, zorientowana co do tego, że w praktyce gospodarczej są stosowane różne projekty optymalizujące rozliczenia podatkowe.

Co teraz przeważy w orzecznictwie sądów administracyjnych: literalna wykładnia prawa czy klauzula?

Czekamy na pierwsze sprawy, ale bez wątpienia pierwsza ich kategoria będzie dotyczyła skarg na opinie zabezpieczające. Nie spodziewamy się, że administracja w krótkim terminie będzie gotowa, żeby wydawać decyzje oparte na nowych przepisach o klauzuli.

Dlaczego miałaby jeszcze nie być gotowa?

Decyzje o zastosowaniu klauzuli będzie mógł wydawać minister finansów, a więc będą to musiały być sprawy dobrze zbadane. Najprawdopodobniej takie przypadki będą ujawniane głównie w toku kontroli skarbowej, a minister finansów będzie je jeszcze weryfikował, zanim wyda decyzję redefiniującą rodzaj transakcji. Nie spodziewamy się, żeby miało to miejsce już w najbliższej przyszłości. Natomiast liczymy się z tym, że w pierwszym okresie będą wydawane opinie zabezpieczające i sąd, rozpatrując skargi na nie, będzie musiał się odnieść także do samych przepisów o klauzuli.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane