statystyki

Klauzula przeciw obejściu prawa podatkowego: Szybciej będą skargi na opinie zabezpieczające, niż na decyzje

autor: Katarzyna Jędrzejewska14.07.2016, 07:11; Aktualizacja: 14.07.2016, 08:30

- Przed próbą „wysadzenia w powietrze” klauzuli przeciw obejściu prawa podatkowego chronią nas limit 100 tys. zł oraz rozwiązanie polegające na tym, że decyzje wydaje bezpośrednio minister finansów - mówi Jan Rudowski.

Od piątku zacznie obowiązywać klauzula przeciw obejściu prawa podatkowego. Czy po uchyleniu w 2004 r. przez Trybunał Konstytucyjny poprzedniej klauzuli sądy administracyjne odczuwały potrzebę wprowadzenia jej ponownie do ordynacji podatkowej?

W sprawach, które docierały do Naczelnego Sądu Administracyjnego, nie dostrzegaliśmy takiej wyraźnej potrzeby. Być może dlatego, że administracja skarbowa nie podejmowała tego wątku. Radziła sobie w inny sposób. Problemy, jeśli się pojawiały, wiązały się wyłącznie ze stosowaniem art. 199a ordynacji podatkowej, który – przypomnę – przewiduje, że jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, to skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej. Natomiast niewątpliwie pewne uwarunkowania międzynarodowe wskazywały, że podobna klauzula powinna zostać wprowadzona w zakresie rozliczeń korporacyjnych. Taką potrzebę sygnalizowała również na spotkaniach administracja skarbowa, zorientowana co do tego, że w praktyce gospodarczej są stosowane różne projekty optymalizujące rozliczenia podatkowe.

Co teraz przeważy w orzecznictwie sądów administracyjnych: literalna wykładnia prawa czy klauzula?

Czekamy na pierwsze sprawy, ale bez wątpienia pierwsza ich kategoria będzie dotyczyła skarg na opinie zabezpieczające. Nie spodziewamy się, że administracja w krótkim terminie będzie gotowa, żeby wydawać decyzje oparte na nowych przepisach o klauzuli.

Dlaczego miałaby jeszcze nie być gotowa?

Decyzje o zastosowaniu klauzuli będzie mógł wydawać minister finansów, a więc będą to musiały być sprawy dobrze zbadane. Najprawdopodobniej takie przypadki będą ujawniane głównie w toku kontroli skarbowej, a minister finansów będzie je jeszcze weryfikował, zanim wyda decyzję redefiniującą rodzaj transakcji. Nie spodziewamy się, żeby miało to miejsce już w najbliższej przyszłości. Natomiast liczymy się z tym, że w pierwszym okresie będą wydawane opinie zabezpieczające i sąd, rozpatrując skargi na nie, będzie musiał się odnieść także do samych przepisów o klauzuli.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane