statystyki

Fiskus nie musi czekać na wyrok sądu - może egzekwować podatek

autor: Patrycja Dudek28.07.2016, 20:00; Aktualizacja: 28.07.2016, 21:24
prawo

Sprawa dotyczyła podatnika, który nie zapłacił PIT od sprzedaży nieruchomości.źródło: ShutterStock

Urząd może egzekwować daninę przed upływem terminu na wniesienie przez podatnika skargi do sądu administracyjnego – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Zasadą jest, że decyzja ostateczna podlega wykonaniu (art. 239e ordynacji podatkowej). Przepis ten zawiera jednak zastrzeżenie: „chyba że wstrzyma jej wykonanie”.

Spór dotyczył art. 239f, który przewiduje właśnie wstrzymanie egzekucji. Zgodnie z nim naczelnik urzędu skarbowego wstrzymuje wykonanie decyzji ostatecznej w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego do momentu uprawomocnienia się orzeczenia. Może to zrobić na wniosek podatnika lub z urzędu – do wysokości przyjętego od podatnika zabezpieczenia, hipoteki lub zastawu skarbowego.

Sprawa dotyczyła podatnika, który nie zapłacił PIT od sprzedaży nieruchomości. Fiskus nakazał mu uregulować podatek, a decyzja w tej sprawie stała się ostateczna na kilka miesięcy przed upływem terminu przedawnienia. Podatnik nie zapłacił jednak daniny, bo zamierzał zaskarżyć decyzję urzędu do sądu administracyjnego. Zamiast skargi złożył jednak najpierw wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, przedstawiając zabezpieczenie.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane