statystyki

Zwolnienie z PIT za międzynarodową służbę nie dla indywidualnego żołnierza

autor: Jakub Pawłowski05.07.2016, 07:40; Aktualizacja: 05.07.2016, 09:04
Żołnierz

Gdy misja dobiegła końca i major wrócił do domu, zaczęły się problemy z fiskusem.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z PIT należności wypłaconych za służbę w międzynarodowych strukturach wojskowych nie przysługuje indywidualnym żołnierzom, a tylko tym, którzy podlegają pod jednostki wojskowe – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła majora, który w 2010 r. został wyznaczony przez ministra obrony narodowej na stanowisko specjalisty na pokładzie samolotu w jednostce lotniczej NATO. W 2011 r. uczestniczył on w operacji prowadzonej na terenie strefy działań wojennych w Afganistanie, gdzie kierował akcjami bojowymi w powietrzu. Otrzymał z tego tytułu wynagrodzenie.

Gdy misja dobiegła końca i major wrócił do domu, zaczęły się problemy z fiskusem. Spór dotyczył art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy o PIT, który zwalnia z podatku świadczenia przyznane żołnierzom i pracownikom wojska. Stawia on jednak następujące warunki: żołnierz musi wykonywać zadania poza granicami państwa i w składzie jednostki wojskowej biorącej udział w konflikcie zbrojnym, misji pokojowej lub w akcji zapobieżenia aktom terroryzmu.

Naczelnik urzędu skarbowego nie miał wątpliwości, że major służył poza granicami kraju. Stwierdził natomiast, że nie przynależał on do jednostki wojskowej i dlatego nie ma prawa do zwolnienia.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane