statystyki

Zwolnienie z PIT za międzynarodową służbę nie dla indywidualnego żołnierza

autor: Jakub Pawłowski05.07.2016, 07:40; Aktualizacja: 05.07.2016, 09:04
Żołnierz

Gdy misja dobiegła końca i major wrócił do domu, zaczęły się problemy z fiskusem.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z PIT należności wypłaconych za służbę w międzynarodowych strukturach wojskowych nie przysługuje indywidualnym żołnierzom, a tylko tym, którzy podlegają pod jednostki wojskowe – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła majora, który w 2010 r. został wyznaczony przez ministra obrony narodowej na stanowisko specjalisty na pokładzie samolotu w jednostce lotniczej NATO. W 2011 r. uczestniczył on w operacji prowadzonej na terenie strefy działań wojennych w Afganistanie, gdzie kierował akcjami bojowymi w powietrzu. Otrzymał z tego tytułu wynagrodzenie.

Gdy misja dobiegła końca i major wrócił do domu, zaczęły się problemy z fiskusem. Spór dotyczył art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy o PIT, który zwalnia z podatku świadczenia przyznane żołnierzom i pracownikom wojska. Stawia on jednak następujące warunki: żołnierz musi wykonywać zadania poza granicami państwa i w składzie jednostki wojskowej biorącej udział w konflikcie zbrojnym, misji pokojowej lub w akcji zapobieżenia aktom terroryzmu.

Naczelnik urzędu skarbowego nie miał wątpliwości, że major służył poza granicami kraju. Stwierdził natomiast, że nie przynależał on do jednostki wojskowej i dlatego nie ma prawa do zwolnienia.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane